Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Halatların Gam Yapmasını Önleme

Halatlar, Bağlar ve Demirleme 19 Ekim 2018

Bitkisel ya da sentetik halatlar bir ırgat veya vinç üzerine gamlı olarak volta edilmiş ise fora edildiğinde halatın gamları üzerinde kalır. Halat kolları ve bükümde bozulma olur. Bu yüzden fener üzerinde çalışan ve üzerinde yük olan halatların gam almamaları için ara sıra boş verilip, fenerin boşta dönmesinin sağlanması gerekir. Çünkü dış çıma yüke vurulduğundan, fener üzerindeki yükü çeken kısma yeterince boş verilmediğinde ırgat motoru zorlanacağı gibi yükü de istediğimiz seviyede kaldırmamız veya çekmemiz güçleşecektir.
Mümkün olduğunca sağa bükümlü halatlar fenerde sağa doğru sarılmalıdır.
Sağa bükümlü ve fener üzerinde sağa doğru sarılmış bir halat fener üzerinden fora edilirken, fora edilen voltalar sola doğru atıldığında halat yine gam alacaktır.

Gam almış bir halat kesinlikle yüke vurulmamalıdır. Vurulduğu takdirde halatın üzerindeki gam, açılacağı yerde üzerine binen yükten dolayı bozulmasına ve gücünden kaybetmesine neden olacaktır. Bu durumda halat yeni dahi olsa büyük zarar görecektir.

Bitkisel ya da sentetik bir halatın alacağı gam dış yüzeyde kalmayacak, içteki liflere de işleyecektir, içteki liflerin gamlanması otomatikman halatın dışına da yansır. Gam almış bir halat yüke vurulduğu zaman iç çıma boşta ise halat yüklü çımadan almış olduğu gamı boşta olan çımadan atmak suretiyle gam halattan çıkmış olur. Eğer içteki çıma tutulmakta ya da herhangi bir yere volta edilmiş durumda ise halat gamı atamayacak ve gam halatın üzerinde kalacaktır.

Bir halatın kopup tekrar dikiş veya herhangi bir bağ ile birbirine eklenmesi durumunda gücünde bir miktar azalma olur. Eğer bu güç eksilmesini herhangi bir aletle ölçecek olursak bir bağ veya dikişin halatın gücünde % 40 – %50 oranında bir azalma yaptığını gözleyebiliriz.

Halatlar üzerinde şekil bozukluğu yaratan diğer bir durum ise halatı tize duruma getirmektir. Halatın tize duruma gelmesi iki olaydan kaynaklanır.
1- Halatın imalinden doğan gerginlikler.
2- Kullanmadan dolayı meydana gelen gerginlikler.
Genelde halatlar üzerinde üretimden dolayı gamlanma ve bir gerginlik durumu gözlenir. Ancak bu tip gerginlik ve gamlar halat bir kaç kez kullanılıp yüke vurulduktan sonra kendiliğinden geçer.
İkinci durum ise halat yüke vurulduğu zaman ortaya çıkar. Yükten kurtulduktan sonra da bu durum ortadan kalkar.
Halatlar ıslak olduğu zaman, yük altında çalışırken halat boyları uzar. Fakat sonuçta kuruduğunda tekrar eski haline dönmez. Bu durum daha çok bitkisel halatlar için geçerlidir. Halatın boyu uzamış ama gücünde ve kalınlığında azalma olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]