• Paz. Ara 10th, 2023

Teknedeki tüm halatlar esneyip uzar ama, bazıları daha fazla uzar; bu yüzden halatları yapacağınız işe göre seçmek önemlidir.
Teknelerde en çok rastlanılan üç tip halat, kullanım yerleri aşağıda gösterilmiş olan naylon (“Nylon”), dakron (“Dacron”) ve polipropilen (“polypropylene”) halatlardır.
Naylon halatlar kopma dayanımının %30’una denk yüklerin altında esneyerek %10 ila 15 uzar. Bu yüzden de esneyerek yük taşımanın aranılan bir üstünlük olduğu yerlerde, demir halatları, palamarlar ve yedekleme halatları olarak kullanılırlar.
Bir polyester olan dakron benzer koşullar altında esneyerek yalnızca %3,5 ila 5 uzar, bu nedenle, dakron halatlar, ıskotalar, mandarlar ve uzamanın istenmediği başka yerlerde kullanılır.
Polipropilenin esnekliği çok azdır. Polipropilen halatlar bağları tutamaz ve dakron halatların %60’ı kadar bir dayanıma sahiptir. Buna karşılık, bu tür halatlar hafiftir, ucuzdur ve suya batmazlar. Kaldırma işlerinde kullanılan halatlar, dingi parimaları ve su kayağı çekme halatları polipropilen den yapılır.
Daha ileri teknoloji halatlar “Kevlar” ve “Spectra” halatlardır. Bunlar yaklaşık %1 ila 2 kadar uzar (bazı hallerde daha bile az). “Kevlar”ın dayanımı çelikten birkaç kat fazladır fakat keskin kıvrımlar yapıldığında ömrü fazla olmaz; bu yüzden de “Kevlar” halatlar mandar olarak kullanılamaz. “Spectra” “Kevlar”dan daha da dayanımlıdır ve kıvrılmaya gelir. Ayrıca, kolay kolay aşınmaz. Onun Aşil topuğu esnemeksizin uzamasıdır (uzadımı geri dönmez). Uzun süreli ağır yüklerde, boyu biraz uzar ve öyle kalır.

Bir yanıt yazın

Translate »