• Cum. Nis 19th, 2024

Üç bükümlü bir halatla halat dikişi yapmak (halat örmek) kolaydır ama sıra çift örgülü halatlara gelince, karmaşık talimatlar ve özel aletlerin gerekmesi nedeniyle işler değişir. Bu yüzden de, amatör denizcilerin çoğu, çift örgülü halatlarla halat dikişi yapmaya teşebbüs bile etmezler.
Bir gezi tekneniz varsa, hareketli donanım için yalnızca üç bükümlü çok az esneyen dakron halatları kullanmak için iyi bir nedeniniz vardır, öyle yaparsanız, tüm halat dikişi işlerini kendiniz yapabilirsiniz.
Izbarço bağı, dikişli kasanın yerini tutabilir ama halatı yaklaşık %40 zayıflatacağından her zaman iyi bir seçim olmayabilir. Buna karşılık iyi yapılmış bir dikişli kasa halatı neredeyse hiç zayıflatmaz. Ayrıca izbarço bağı, şişkinlik yapıp, makaralardan geçemeyeceğinden yelkenlerin yeterince yükseltilmesine de engel olabilir.
Elbette, çift örgülü halatları kasaları hazır olarak da alabilir, ya da armacınıza dikişli kasa siparişi verebilirsiniz. Yalnız, yaptırmaya kalktığınızda en basitinden bir dikişli kasanın hiç de öyle ucuz bir şey olmadığını görürsünüz; iki üç tane birden yapmıyorsanız, ödeyeceğiniz para halatın kendi maliyetini bile geçebilir.
Çift örgülü bir dakron halat üç bükümlü bir naylon halatın yarısı kadar esneyeceğinden birçok denizci ana ve ön yelken mandarlarında profesyonellerce kasalanmış çift örgülü halatları, hareketli donanımın başka yerlerindeyse, kendi başlarına yaptıkları kasalarla üç bükümlü dakron halatları kullanır. (dakron kopma değerinin %15’i kadar bir yükün alün da %4 kadar esner).
Bir de, şu hususu da unutmamak lazım. “Denizciyim” diyorsak, çift örgülü bir halatta da dikişli kasa yapabilmemiz gerekir! Bu işi öğrenmek en azından insanın karakterini geliştirmesi için iyi bir yoldur.

Bir yanıt yazın

Translate »