Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Güneş Çarpması

Denizde Güvenlik, Tekne ve Denizcilik 13 Haziran 2013

Yaz ayları geldi. Denizde, teknede güneşe fazla maruz kalma sonucunda “Güneş Çarpması” ile karşı karşıya kalınabilir. Uzun yaz günleri güneş çarpması için gerekli koşulları oluşturur. 

     Güneş Çarpması Belirtileri Nelerdir?

     Oldukça uzun süre güneş altında kalan birinde kanın baş bölgesine akın etmesinden dolayı bayılma, yüz ve gözlerin kızarması, ciddi baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir.

     Güneş Çarpmasının Tedavisi:

      Bu duruma maruz kalmış bir kişiyi tedavi etmek için ilk yapılacak şey hastayı gölge ve serin bir yere götürmek, göğsünü açmak ve daha rahat nefes alabilmesini sağlamak üzere kemerini açmak olacaktır. Hasta kişinin özellikle ellerini, bileklerini, yüzü ve alnını su ya da ıslak bir bez ile silmek gerekiyorsa da suni teneffüs yapmak uygun olacaktır.

 Sıcak yaz günlerinde teknede:

 Şapka veya bere kullanmaya dikkat etmeli,

 Bol miktarda sıvı alınmalı,

 Mümkün olduğunca direk güneş altında uzun süre kalmamalı,

 Güneş koruyucu kremlerden yararlanmalı ve gerektiği sıklıkta tekrar uygulamalı.

 

 

1606 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]