• Paz. Eyl 24th, 2023

GPS Cihazları denizcilikte kullanılan en yararlı seyir araçlarından biridir. Aşağıda bu cihazların işinize yarayacak bazı kolaylıkları ile ipuçlarını bulabilirsiniz;

Cihazı Erken Açın: Seyir için hazırlığınızı yaparken GPS cihazınızı çalıştırın. Çünkü cihazın uydu bağlantısı yapması birkaç dakika alacağından dolayı siz yola çıkarken hazır hale gelmiş olacaktır.

GO TO Fonksiyonu: Bu fonksiyon varsa cihazda seçeceğiniz noktaya kolayca ulaşmanız için size yönlendirme yapacaktır.

MOB Butonu Kullanmak: MOB (Man Over Board) butonu tekneden denize biri düştüğünde hemen basılarak kazazedenin pozisyonunu belirleyen butondur. Özellikle gece seyirlerinde olan denize düşmelerde mutlaka kullanılmalıdır.

Pirinç Tanesi: Seyir yaptığınız hattı belli aralıklarla işaretleyerek geri dönüşünüzde size kılavuzluk edecek özelliktir.

Yer İmleri: önemli gördüğünüz yerleri işaretleyerek yeniden gelmek istediğinizde kullanabilirsiniz. Bu balık avladığınız yer ya da sevdiğiniz bir koy olabilir. Buraya kolayca ulaşmanızı, mesafesini vb bilgileri edinebilirsiniz.

Hız Göstergesi: GPS cihazlarının tamamı seyir hızını monitöründe gösterir. Böylece hız göstergesi olarak kullanabilirsiniz.


 

 

Bir cevap yazın

Translate »