• Per. Şub 29th, 2024

Gövde su girişleri aslında geleneksel olarak bronz malzemeden yapılmaktadır. Su altında çalışacak malzemelerin bronzdan yapılmış olmaları dayanıklılık açısından en idealidir. Gövdeye açılmış her delik için deliği korumak, sızıntıları önlemek için konulur. Gövdenin içe bakan tarafında sızdırmazlığı sağlamak için geniş bir somun bulunur. Bu tip su girişlerinde vana bağlamak veya flanş için vidalı bağlantılar bulunur. Bazılarında ise hazır bağlantılar da mevcuttur. Bakır ve kalay karışımı olan bronz korozyana hemen hemen hiç maruz kalmayan bir metaldir. Görünüşü bronza benzeyen pirinç için aynı şeyi söyleyemeyiz. Teknelerde pirinç kullanmak doğru değildir. Bakır ve kalay karışımı olan pirinç korozyona çok dayanıksızdır. Çinko arkasında parmağınızla bile ezebileceğiniz yumuşak pembemsi bir kalıntı bırakarak alaşımdan yenerek ayrılıp gider. Bronzla pirinç arasındaki farkı bakarak anlamak zordur. Kazıdığınızda bronz parlak sarı gözükürken, pirincin görüntüsü daha pembemsi olur.
Naylon veya “Marelon”dan yapılmış plastik su ağzı bağlantıları, sudan yüksekteki ağızlarda sıklıkla kullanılırsa da, su düzeyinin altında kalan (veya tekne bayılınca kalacak olan) ağızlarda plastikleri kullanmayı pek düşünmeyin.
Gövde su girişlerine bağlanan hortumlar, usul olarak bir çift paslanmaz çelik kelepçeyle bağlanır. Bununla beraber, tırtıllı hortumlarda, iki kelepçeyi yan yana yerleştirecek yer bulunmaz, tırtılın yarısına gelen dıştakini çok sıkarsanız, hortuma zarar verebilirsiniz. İlkini normal olarak sıkın, daha az sıksanız da, İkinciyi takmadan bırakmayın. O ikinci kelepçe müfettiş ve sigortacıların bakacağı ilk şeydir; sıkılmadan yedek olarak yerinde beklesin.
Sigorta müfettişlerinin deniz suyu vanalarının yakınında görmekten mutlu olacağı bir başka şey de, vananın gövdesine bantlanmış yumuşak ağaçtan yapılma bir tıkaçtır. O tıkaç acil bir durumda deliği tıkamakta kullanılmak üzere hazır beklemelidir. Müfettişler ayrıca yakınlarda tıkacı yerine çakmak için bir tokmağın da hazır bulunmasını sever ve tavsiye ederlerse de, böyle bir istek tekneciler tarafından pek hoş karşılanmaz.

Bir yanıt yazın

Translate »