• Per. Şub 29th, 2024

Bu yazımızda “görünür rüzgar” konusunu paylaşıyoruz. Rüzgar tiplerini anlamak teknenin seyri ve özellikle yelkeli teknelerinin seyrini anlamak açısından çok yararlıdır. Sakin bir havadaki seyriniz sırasında yüzünüze esen rüzgâr görünür (zahiri / apparent) rüzgâr olarak bilinir. Yol yapan tekneler kendi rüzgârlarını üretirler ve o sırada esen doğal bir rüzgâr varsa teknenin ileri hareketiyle yön ve kuvvetini değiştirir teknede hissedilen görünür rüzgâr haline gelir. Bir yelkenlinin yelkenlerine veya rüzgâr dümenine çarpan rüzgâr, gerçek rüzgâr değil tekneyi ona göre yönettiğimiz görünür rüzgârdır.
Sütliman bir havada teknenin hareketi ile oluşan görünür rüzgâr tam pruvadan gelir. Tekne ne kadar hızlanırsa görünür rüzgâr da o kadar kuvvetlenir. Aksine, rüzgâr eserken bir tekne hareketsiz duruyorsa hissettiği rüzgâr gerçek rüzgâr yönünden gelir. Bununla beraber, tekne ileri gitmeye başladığı anda görünür rüzgâr da pruvaya doğru dönmeye başlar; tekne hızlanırsa rüzgâr daha da baştan eser.
Rüzgâr pruvaya ilerledikçe, yelkenli bir tekne yelkenlerini dolu tutabilmek amacı ile kafayı açmalıdır; rüzgâr üstüne 6 knot giden bir tekne, yalnız 4 knot yapan bir tekne kadar gerçek rüzgâra dönemez. Burada hızlı tekne şanslıdır, çünkü rüzgâra yaklaşmaktan dolayı doğacak yol farkı küçük olur, yani yavaş giden teknenin daha fazla rüzgâra dönebildiğinden dolayı hızlı giden teknenin önünde bir rüzgâr üstü hedefe yetişmesi için şansı yoktur.
Tam pupadan esen hafif bir rüzgârla seyrederken görünür

Bir yanıt yazın

Translate »