Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Gök Gürültüsü ve Yıldırımlarla Tekne Seyri

Deniz Meteorolojisi, Deniz Seyir Bilgileri 3 Kasım 2015

Kış aylarının gelmesiyle kötü hava şartlarıyla seyir yapma sıklığımız artabilir. Gök gürültüsü ve yıldırımlar kötü havanın ilk habercileridir. Bu yazımızda gök gürültülü ve yıldırımlı günlerde seyir ipuçlarını paylaşıyoruz.
Yaklaşan yıldırımlı bir fırtınanın ilk göstergesi uzaklardan gelen bir gök gürültüsüdür. Şimşekle gök gürültüsü arasındaki saniyeleri sayarak fırtınanın ne kadar uzakta olduğunu anlayabilirsiniz. Saniyelerin sayısını 5’e bölerseniz deniz mili olarak fırtınanın uzaklığını bulursunuz.
Hemen hemen tüm yıldırım etkinliği adına kümülonimbüs (cumulonimbus) denen, yüksek ve büyük bulutlarla beraber ortaya çıkar. Çok hızlı hareket eden bu bulutların üst kısımları genellikle örs şeklinde olur. Deniz seviyesinde yağmur sağanakları ve ani rüzgâr hamleleri tipik özellikleridir.
Gök gürültüiü fırtınanın gittiği yönü anlayabiliyorsanız, aranıza olabildiğince fazla mesafe koymaya çalışın (özellikle hızlı bir tekneniz varsa). Fırtınanın yoluna dik bir rota izlemeye gayret edin. Fırtınaya yakalananlar için tavsiye, güvertedeki her şeyi sıkıca bağlamak ve fırtına geçinceye kadar aşağıda bir yerlere saklanmaktır.
İstatistiksel olarak bir yıldırımın size çarpma olasılığı çok düşüktür; bununla beraber, böyle bir şey hiç olmaz değildir, o yüzden de önlem almak gerekir. Önlem dediğimiz, yıldırıma toprağa gidebileceği kolay bir yol göstermektir.
Tekne boyunun her 5 metresi için 3 metre yüksekliğinde metal bir iletken yıldırımı çekecek ve zararsızca akıp gitmesi için yol gösterecektir. İletken, tepesinden aşağı doğru 120°yle bakan bir koruma konisi oluşturur. Yelkenli bir teknenin metal direği mükemmel bir iletkendir ama, radyo antenleri topraklanmamışsa bir işe yaramaz. Tüm arma ve vardavela birbirine ilişkilendirilmeli, direk veya paratoner iletkeniyle birlikte ortak bir toprak plakasına bağlanmalıdır. Burada toprak dediğimiz, suyun içinde, alanı en azından 0,1 m² olan bir plakadır. Onun yerine, teknenin yanından (bir çarmıhtan) veya kıç istralyadan sarkıtılmış bir veya iki kulaç zincir de kullanılabilir.
Yıldırımdan korunmak için yapılacak bağlantılar ve paratoner iletkeni bakır ve en az 10 mm² kesitli olmalıdır. Yapılacak bağlantı topraklamaya en kısa yoldan ulaşmalı, üzerinde keskin kıvrımlar olmamalıdır, öyle olmazsa yıldırım suya en kısa yolu izleyeceğinden, teknenin borda veya karinasında delik açabilir.
Yıldırımlı bir fırtınada güvertede kalmak zorundaysanız, metalden yapılmış bir şeye dokunmayın, el ve ayaklarınızı da sudan uzak tutun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]