• Per. May 30th, 2024

Tekneyle gece seyre çıkmak bazı yetenekler gerektiren bir konudur. Bu yetenekleri kazanmanın en iyi yollarından biri deneyimli birinden yardım almaktır. Gece seyrine kendi başınıza ve ilk olarak çıkacak olursanız işin sanılandan daha zor olduğunu hemen anlayabilirsiniz.
Geceleri hiçbir nesne gündüz görüldüğü haline benzemez. Avucunuzun içi gibi bildiğiniz kıyı ve burunlar, size sanki ayın arka yüzündeymişlercesine garip gelir, mesafeleri kestirmek çok zorlaşmıştır, dalgalar sanki daha büyük, rüzgâr sanki daha kuvvetlidir. Her yaptığınız hareket gündüzdekinden daha zormuş gibi hissedilir. Bununla beraber, biraz alıştırma yaptığınızda, tüm bu gariplikler kaybolur, her şey bildik alışılmış haline dönerek, başa çıkabileceğiniz şeyler olur. Ondan sonra gece seyirlerinde göreceli olarak az sayıda insanın tattığı muhteşem deneyimler yaşarsınız.
Denizde yakamozların olduğu gecelerde, dinginizin küreklerinden gümüşten damlalar akar, demir zinciriniz ışıl ışıl yanarken kendinizi bir masal dünyasında yaşıyormuş zannedersiniz. Hele hele, bir de, gece vakti teknenize doğru gelen yunusların suyun altında yarattığı o ateşten tülleri görmüşseniz!
Denizde açık renkli güvertenin üstünde duran nesneleri seçmenize yetecek kadar ışık her zaman vardır. (Hiç ay ışığı olmasa bile) Temiz bir havada yıldızlar o kadar parlak olur ki; gölgeler ortaya çıkar.
Kırılan dalgaların beyazlıkları genellikle yelkenlere yansırsa da; bazen son derece kapalı ve zifiri karanlık geceler olur. Öyle gecelerde, ne burnunuzun ucunu, ne de yanınızda oturan vardiya arkadaşınızı görebilirsiniz; o zaman pusulanın içinizi ısıtan zayıf kırmızı ışığı en iyi can dostunuz olacaktır.
Fenerleri kaç defa çaktıklarını sayarak ayırt edebileceğinizden gece yapılan kıyı seyirleri yolu bulmak açısından çoğunlukla gündüz yapılanlardan kolaydır. Bununla beraber, sahildeki ışıklar seyir yardımcılarının ışıklarıyla karışacağından, çok ciddi denizcilik deneyiminiz olmadıkça sakın bilmediğiniz bir limana gece girmeye çalışmayın. Karanlıkta gündüzken çok iyi tanıdığınız kendi limanınıza girmek bile, ilk defa deniyorsanız son derece sinir bozucu bir olay haline gelebilir.
Karadan bir kere uzaklaştığınızda, endişeler kaybolur, yıldızlarla seyre başlar, ayın evrelerini, gezegenlerin adını öğrenir, ufuktan yükseldiklerinde uyduları bile tanır hale gelirsiniz. Doğaya yakın oluvermişsinizdir.

Bir yanıt yazın

Translate »