Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Flok Yelken Nasıl Donatılır?

Tekne ve Denizcilik, Yelken Seyri 15 Haziran 2013

Bu yazıda flok yelkenin teknede nasıl donatılacağı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

      1-      Öncelikle ön-alt köşeyi yani karula köşesini teknenin başındaki yerine bağlamakla başlayın. Genelde flok yelkenin orsa yakası baş ıstralyaya plastik bazen de metal kancalarla tutturulur. Kancaları her zaman alttan başlayarak ıstralyaya geçirin. Orsa yakası ve kancaların düzgün olmasına ve kolayca hareket edebilmesine dikkat edin.

 flok-yelken

2-      Yelkenin alt yakasını uzatın. Iskota halatlarını ızbarço kullanarak ıskota köşesine, yani arka-alt köşesine ayrı ayrı bağlayın.

3-      Cenova donatıyorsanız, ıskota halatlarını varsa vardavela telinin üstünden ve çarmıkların dışından geçirin. Iskota halatını makara ya da kurtağzından geçirip havuzluğa ulaştırın. Halatın kaza ile makaralardan çıkmasını önlemek için sonundan bir karış kadar geriye bir kropi bağı yapın.

cenova-yelken

4-      Flok kapalıyken denize uçmaması için baş ıstralyaya ya da vardavela demirlerine foralı camadan bağı ile bağlanır. Diğer bir seçenek olarak flokun en üst kancasını teknenin başındaki vardavela başına (pulpit) bağlamaktır.

 

  

3515 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]