• Per. May 30th, 2024

Teknelerimiz zamanla eskiyor. Görüntüleri kötüleşiyor, donanımları eskiyor. Eğer ki teknenizi seviyorsanız ve değiştirmeyi düşünmüyorsanız o zaman tekneniz için yapabilecekleriniz her zaman vardır. Eski tekne yenileme işi bazen gözümüzde çok büyür. Aslında her zaman bu konuda yakabileceklerimiz vardır.

Bunun için hepimizin bildiği gibi profesyonel şirketler bu işi sizin için yapabilirler. 

Zaman içerisinde teknenin kritik donanımları fonksiyonlarını yitirmeye başlar. Ancak burada en önemli konu tekne gövdesidir. Küçük bir sızıntının teknenin batmasına sebep olabileceğini unutmamak gerekir. Bununla beraber motor da yine diğer bir kritik unsur olarak karşımıza çıkar.

Kendinizin Yapabileceği Onarımlar:

1- Küf Kontrolü ve Boya:

Eski bir teknede ilk bakılması gereken konulardan biri küf ve mantar oluşumunu kontrol etmektir. Özellikle ahşap gövdeli teknelerde bu sorun çok önemlidir. Küflenme bölgeleri tespit edilmeli ve sebep olan durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Bu işlem yapılmadan yapılacak boya işlemleri başarılı sonuç vermeyecektir.

2- Gereksiz Dolgu ve Yapıştırıcıların Sökülmesi:

Zaman içerisinde küçük hasarlar için dolgu ve yapıştırıcılar, yamalar kullanılır. Bu tür uygulamalar zamanla tekneyi eski göstermeye başlar. Bundan dolayı gereksiz tüm dolgu ve yapıştırıcıların sökülüp düzgün bir şekilde tamirat yapılması teknenizin görüntüsüne katkıda bulunacaktır.

3- İyi Bir Temizlik Yapın:

Teknenizin hem kekamoz temizliğini hem de genel iç temizliğini tepeden tırnağa yapın. Korozyona uğramış metal aksamı yenileyin ya da değiştirin. 

4- Su itici Kaplama:

Bu işlem yararlı olmakla birlikte tekne gövdesinde nem varsa bu sorun yaratacaktır. Eğer ahşap bir tekneniz varsa epoxy kaplama iyi bir fikir olabilir. Yine tekne güvertesine pasta-cila uygulaması da teknenizi daha yeni gösterecektir.

5- Motor ve Akü Bakımı:

Diğer işlemler tamamlandıktan sonra sıra motor bakımına gelmiş demektir. Motor yağı, yağ filtreleri, kayış, impeller değişimi, kablo bağlantıları değiştirilmeli ve kontrol edilmelidir. 

6- Kokpiti Gözden Geçirin:

Teknenizin eski görüntüsünden kurtulmak için kaptan koltuğu, dümen, gösterge ve kontrol panellerinin de elden geçirilmesi önemli bir fark yaratacaktır.

Özet olarak tekne her zaman bakım ve ilgi isteyen bir araçtır. Sözünü ettiğimiz konularda yapacağınız işlemler teknenizi daha diri ve genç gösterecek, olası sorunlar da azalacaktır. Zamanında yapılacak küçük bakım ve onarımlar büyük masrafların önüne geçmek açısından çok önemlidir. 

Bir yanıt yazın

Translate »