Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Epirb Cihazı Nasıl Çalışır?

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 14 Haziran 2013

Epirb, Solas (Safety of Life at Sea: yani Denizde Can Güvenliği Uluslararası Sözleşmesi’nin kısaltılmış halidir.) tarafından can kurtarma araçlarında bulundurulması gerekli, acil durum konumu bildiren radyo işaret cihazıdır.

Epirb (Emergency Position Indicating Radio Beacon), uydu aracılığı ile yer istasyonlarına ve dolayısı ile arama ve kurtarma ile görevli personele acil durum mesajını verir. 

Aşağıdaki görselde EPIRB cihazının nasıl çalıştığını görebilirsiniz:

epirb cihazi

Çalışmaya başlatılması manuel olarak yapılan Epirb cihazları genellikle can kurtarma araçları (can salları, filikalar) içindir. Kolay görülebilecek yere monte edilmelidir. Ayrıca tekne battığı taktirde yerinden otomatik olarak ayrılarak, şamandıra şeklinde yüzen ve sinyal gönderen tipleri de bulunmaktadır.

Epirb Cihazlarında bulunması gereken temel özellikler:

1-      Rahat görülebilecek renkte olmalıdır.

2-      Kolay kullanılabilir özellikte olmalıdır.

3-      Su geçirmez ve yüzebilir nitelikte olmalıdır.

4-      Seyyar ve kolay taşınabilecek ağırlıkta olmalı

5-      20 metreden suya atılsa dahi zarar görmemelidir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]