• Cum. Nis 19th, 2024

Tekne sahipleri en iyi çapa hangisi? Sorusuna hep yanıt ararlar. Bu gerçekten zor bir sorudur ve net bir cevabı da maalesef yoktur. Çapalar rüzgar ve dalga koşullarından vr deniz dibinin farklılıklar göstermesinden dolayı bir çapa türünün diğerine üstünlüğü konusunda karar vermek zordur. Bir çok bağımsız kuruluşun bu konuda testleri bulunmaktadır. Ancak maalesef bu testlerin çoğu ya öelişkili ya da yetersiz sonuçlar vermiştir.
Peki tekne sahipleri ne yapmalı? Hangi çapayı seçmeli?
Aslında bu konuda biraz araştırma yaptığınızda çok sayıda öneri olduğunu görebilirsiniz.
Bunlardan tekne dünyasında saygınlığı kabul edilmiş olan “Practical Sailor” dergisi referans olarak balıkçı demirini almış ve ona oranla diğer çapaları karşılaştırmıştır.

Bu değerlendirmeye göre;
CQR Çapalar: %240
Danforth Çapalar: %250
Bruce Çapalar: %250
Delta Çapalar: %270
Standart Danforth: %520
Danforth Yüksek Gerilmeli: %540
Fortress Çapalar: %560

Tutma gücü tekne çapaları için önemli kriterlerden biridir. Ancak tek başına bu değerlendirme yetersiz olacaktır. Teknenizin özellikleri, çapayı ne şekilde saklayacağınız, çapayı abrama durumu, çapanın saplanma gücü de oldukça önemlidir.
Bu bilgilerin yanısıra uygun çapayı kullanmak da tek başına yeterli olmaz. Eğer ki elinizdeki çapayı kullanırken yeterli kaloma vermezseniz, en az bir tekne boyu zinciri çapaya bağlamadıysanız, yeterli halatınız yoksa, zemin koşullarını ve teknenin salınımını öngörmediyseniz çapanızın ttma gücü her zaman bir soru işaretini barındıracaktır.

Bir yanıt yazın

Translate »