Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Elektrikli Irgat Önerileri

Tekne Ekipmanları, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

Çapa çekmek için en konforlu donanımlar elbette ki elektrikli ırgatlardır. Ancak ırgat üreticilerinden gelen bilgilere göre çoğu kullanıcının ırgat kullanma konusunda yeterli bilgisi yok. Sadece aşağı ve yukarı butonlarını kullanmanın ötesinde ırgat kullanmanın da bazı kuralları var.

 

1-      Serbest Düşme (free fall) özelliği olan ırgatlar çapayı hızlıca dibe indirmenizi sağlar. Sert rüzgar koşulları ve akıntıların olduğu bölgelerde daha çok serbest düşme özellikli ırgatlar kullanılmalıdır. Aşağı hareketi güç ile yapan ırgatlar(power down) daha iyi planlama ve iyi bir tekne kontrolü gerektirir.

2-      Irgat tekneyi demirde tutmak için asla kullanılmamalıdır. Çapa yerine ulaştıktan hemen sonra yük ırgattan alınmalı koçboynuzu benzeri bir yere bağlanmalıdır.

3-      Asla tekneyi çekmek için ırgat kullanmayın. Bunun için tekne motorunu kullanın. Çapa üzerindeki yükü boşaltmak için ileri motor hareketinden yararlanın.

4-      Çapa çekildikten sonra çapa kilidi, zincir stopu kullanılmalı.

5-      Halat – Zincir birleşme noktası genelde en çok takılma yapan ve arızaya yol açan yerdir.  Bu konuya dikkat edin, gerekirse yardım alın.

 

 

  

2214 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]