• Paz. Ara 10th, 2023

Çapa çekmek için en konforlu donanımlar elbette ki elektrikli ırgatlardır. Ancak ırgat üreticilerinden gelen bilgilere göre çoğu kullanıcının ırgat kullanma konusunda yeterli bilgisi yok. Sadece aşağı ve yukarı butonlarını kullanmanın ötesinde ırgat kullanmanın da bazı kuralları var.

 

1-      Serbest Düşme (free fall) özelliği olan ırgatlar çapayı hızlıca dibe indirmenizi sağlar. Sert rüzgar koşulları ve akıntıların olduğu bölgelerde daha çok serbest düşme özellikli ırgatlar kullanılmalıdır. Aşağı hareketi güç ile yapan ırgatlar(power down) daha iyi planlama ve iyi bir tekne kontrolü gerektirir.

2-      Irgat tekneyi demirde tutmak için asla kullanılmamalıdır. Çapa yerine ulaştıktan hemen sonra yük ırgattan alınmalı koçboynuzu benzeri bir yere bağlanmalıdır.

3-      Asla tekneyi çekmek için ırgat kullanmayın. Bunun için tekne motorunu kullanın. Çapa üzerindeki yükü boşaltmak için ileri motor hareketinden yararlanın.

4-      Çapa çekildikten sonra çapa kilidi, zincir stopu kullanılmalı.

5-      Halat – Zincir birleşme noktası genelde en çok takılma yapan ve arızaya yol açan yerdir.  Bu konuya dikkat edin, gerekirse yardım alın.

 

 

Bir yanıt yazın

Translate »