• Cum. Nis 19th, 2024

Ege’de navigasyon ve seyir diğer denizlere oranla daha kolaydır. Adaların ve sahillerin yakın olması görerek seyir olanağı verir. Elektronik cihazlara hatta pusula ve haritaya gerek duymadan seyredilebilir. Yine de klasik yöntemlerle Ege’de seyri nasıl birleştirebileceğimize bakalım:
Seyir sırasında nerede olduğunuz konusunda kaba bir fikriniz olması yeterlidir. Bordanız hizasında gördüğünüz ada veya kara parçasını gördüğünüz saati haritaya kaydedin.
Aynı işlemi belirli bir kıyı noktasına göre kerteriz alarak da yapabilirsiniz. Bulunduğunuz yeri tespit edebilmek için iki noktaya göre kerteriz alabilirsiniz. Ancak bu konuda da çok hassas olmanız gerekmez. 345 derece kerteriz aldığınız bir noktada teknenin başını gittiğiniz istikamete yakın bir kerteriz noktasına çevirip ana pusuladan kerteriz açısını okuyabilirsiniz. Rotanız birkaç adayı geçiyorsa bu adalar arasındaki rotalarınız haritada belirleyip ada burunlarına geldiğinizde yaklaşık rotanıza dönüp bir sonraki ada burnunu görerek seyredebilirsiniz.
Adalara haritada göründüğü kadar kesin olmayabilir. Seçerken dikkat edin. En yakınınızdaki kara parçası en koyu, en uzaktaki ise en açık görünendir. Çok uzaktakiler puslu görünür.
Rotanız üzerinde bir su altı engeli varsa iki yol izleyebilirsiniz:

  • 1. Seyri engelin bulunduğu yerin biraz dışından yaparsınız. Şekilde 40 derece kurtarsa da 40 derecenin üstünde bir açı ile yolun yaklaşık 1/3’ünü geçmek daha doğru olur. Pusula açısı sancağa döndükçe artar, iskeleye döndükçe azalır.
  • 2. Derinlik çizgilerine göre seyredebilirsiniz. Bu koşullarda 50 metreden az olan sulardan veya 100 metreden fazla derinliklerden seyrederseniz engeli geçersiniz. Engeli geçtikten sonra gideceğiniz rotaya yine seçtiğiniz kara parçasına bakarak yönlenebilirsiniz.

Kıyıdaki yükseklikleri de kerteriz için kullanabilirsiniz. Haritadan yüksekliklerine göre seçeceğiniz tepeler size bir veya iki kerteriz noktası verir. Bu tepelere göre yerinizi haritada işaretleyebilirsiniz. Eş yükselti eğrileri verilmese de tepe yükseklikleri haritalarımızda vardır.

Bir yanıt yazın

Translate »