• Cum. Nis 19th, 2024

Ege Açıkdeniz Yat Klübu’nun 1-9 Eylül tarihlerinde düzenleyeceği Antik Limanlar Regattası (MEDPORTS) için hazırlıkların son aşamaya gelindiği belirtildi. Aşağıda etkinliğin hedeflerini okuyabilirsiniz.

       Ayrıntılı bilgi için EAYK sitesini (http://www.eaykgezi.com/katilimsartlari.php) ziyaret edebilirsiniz.

     Katılım için son başvuru tarihi 15 Ağustos 2012 tarihidir.

     Katılım ücreti tekne başı 25 TL, kişi başı 75 TL dir.

“Antik Limanlar Regatta’sının amacı deniz severlere antik limanlarımızı tanıtmak; yatçılar arasında dostluk ve işbirliğini sağlayarak farklı hava koşulları altında seyir tecrübelerini arttırmaktır.

Denizciler arasındaki dostluğu, kültürel ve sosyal ilişkileri pekiştirmeyi de hedefleyen Antik Limanlar Regatta’ sı büyük önem taşıyan bir organizasyondur.

Regattamızın konsepti, adından da anlaşılacağı üzere, antik limanlar. Yaşadığımız bölgenin binlerce yıl önceki medeniyetlerine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu Regatta ile sadece rotamız üzerindeki şehirlere ve marinalara değil aynı zamanda Teos antik kenti ve limanı ile Dionysos tapınağına, Efes’ e ve Artemis Tapınağı’na, Apollon tapınağı ve Medusa’ya, Pisagor ve Hera’ ya yolculuk ediyoruz.

Bölgemiz aynı zamanda antik çağlardan beri üzüm bağları ve şaraplarıyla ünlüdür. Mitolojide aşk ve şarap tanrısı olarak bilinen Dionysos’ un bu topraklarda yaşadığı söylenir. Üzüm ve şarap barışı ve bereketi ifade eder. Gezimiz boyunca imkanlar elverdiği ölçüde Gödence ve Efem Çukurundaki üzüm bağlarını, Şirince’yi ve benzeri yerleri ziyaret edeceğiz. Komşudaki Samos şarabını tadacağız.”

Bir yanıt yazın

Translate »