• Per. Şub 22nd, 2024

Kara ve hava araçlarındaki yakıt çeşitliliği deniz araçlarında yoktur. Deniz araçlarında kullanılan yakıt çok önemlidir ve genel olarak denize ya da okyanus sularına diğer yakıtlara oranla daha az zarar veren dizel tekne yakıtları kullanılmaktadır. Bu yakıtın kullanılması için de dizel tekne motorları üretimine ihtiyaç duyulmaktadır. Dizel yakıt, ham petrolün belirli bir sıcaklığa ulaştıktan sonra ayrıştırılarak soğutulması ile elde edilmekte ve diğer yakıtlara göre daha az elde edildiği için daha yüksek fiyattan satışa sunulmaktadır.
Dizel motorlar teknede çok yer kaplamaması ve ağır olmaması açısında küçük ve olabildiğince hafif olarak üretilirler. Motorun yapımında kullanılan borular güç kaybını en aza indiren minimum boru miktarına ulaşılacak şekilde kullanılırlar. Dizel tekne motorları soğutma suyu pompasının eksantrik dişlisinden tahrikli bağlama yapılarak, paslanmaz maddelerden üretilirler. Motorun ömrünün uzun olabilmesi için özel tatlı su soğutmalı motor yağı soğutucusu kullanılmaktadır. Direk enjeksiyonlu olması halinde çok daha çabuk bir biçimde harekete geçebilen tekne motorları güç oranlarına göre farklı fiyatlandırılırlar.
Deniz araçlarında kullanılan motorlarda gösterge bulunması çok önemli bir durumdur. Bu nedenle tekne motorlarında alarmlı göstergelere yer verilmektedir. Mekanik ve hidrolik şanzımana sahip olması daha rahat dönüşler sağlar ve olası kaza riskini en aza indirger. Bu nedenle hidrolik tekne şanzımanı önemlidir. Dizel tekne motorları teknik özellikleri gereğince motor hacmi ve güç bilgileri göz önünde tutularak teknenin ihtiyaç duyabileceği maksimum performans için tekneye içten monte edilirler. Teknelerde dıştan takmalı motorlar ve içten takmalı motorlar olmak üzere iki farklı türde motor bulunmaktadır. Dizel motorlar hem daha çabuk soğuma özelliklerinden dolayı hem de çevreci olduklarından diğer motor türlerine oranla daha çok tercih edilirler.

Bir yanıt yazın

Translate »