• Cum. Nis 19th, 2024

Dıştan takma motorların günlük bakımlarının yanı sıra, aylık olarak da kontrol edilmesi gereken noktalar vardır. Oldukça kısa bir sürede dıştan takma motorunuzu bir çok açıdan kontrol edebilir ve her zaman hazır halde tutabilirsiniz.

1-      Motor kapağını kaldırın, sızdıran bir conta olup olmadığını kontrol edin. Silindir kafaları ve termostat yuvaları çevresinde korozyon kontrolü yapın. Ayrıca kablo terminallerini de korozyon açısından kontrol edin. Korozyon varsa temizleyin ve anti-korozyon spreyi kullanın.

distan-takma-kontrolleri

2-      Gaz kolu ve vites kolunun sorunsuz çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Vites kontrollerini motor çalışır durumdayken yapmayın. Tekne birden istemediğiniz şekilde hareketlenebilir. Motor çalışırken yapılacak hafif denemeler için ise teknenin iyice bağlı olmasını sağlayın.

3-      Gevşemiş cıvata, motor takozu, tel ve kablo olmamasına dikkat edin. Eğer varsa yerine sabitleyin.

4-      Eğer monte edilmiş bir su-yakıt süzgeci varsa kontrol edin. Süzgeç altında su birikimi varsa tahliye edin. İşlem bitince yakıt sızıntısı açısından tekrar kontrol edin.

yakit-su-ayirici5-      Anotları (tutya) kontrol edin, gerekirse değiştirin. Yarısı bitmiş anot hemen değiştirilmelidir.

6-      Akü bakımı ve şarj kontrolünüzü yapın.

Bir yanıt yazın

Translate »