Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Denize Açılmalı mıyım?

Denizde Güvenlik, Tekne Yaşamı 25 Mayıs 2017

Denizcilik sektörü oldukça geniş bir yelpazeye sahip olmakla birlikte gerek meslek hayatı gerek denizciliği hobi olarak bir uğraş haline getiren insanların vazgeçilmezi haline gelmiştir.
Bazen hayatımızın gidişatına dair kararlar vermemiz gerekir. Bu kararlar kimi zaman hayatımızın dönüm noktalarını oluştururken kimi zaman da ufak etkileri ile kendisini hissettirebilmektedir. Denizcilik kavramı da bu noktada hayat gibidir. Verilecek ufak gibi görünen kararlar, belki bir can kaybı ile sonuçlanırken belki hayat kurtarmak ile de sonuçlanabilir. Gemi adamlarının bu yüzden her konuda daha hassas davranması gerekmektedir.

Çetin yolculuklar…
Bazen öylesine bir kararsızlık ile karşı karşıya kalınır ki, aklımıza ilk olarak o soru gelir:” Denize çıkmalı mıyım?”
Gemi adamlarının tekneleri ile açılmalarından önce yelkenlerinin sallandığı o anlar karada kalmanın daha doğru olduğu düşüncesini doğurabilmektedir. Gemi adamlarının böyle bir durumda yapması gereken şey asla ve asla hava şartlarını kontrol etmeden, teknede bulunan cihazlar ile bireysel olarak ölçüm yapmadan açılmamak olmalıdır. Biraz daha açık konuşmak gerekirse, deniz havası İzmir gibidir. Bir günü diğer bir günü tutmaz hatta bir saat sonra havanın nasıl bir hal alacağı kestirilemez. Bu hususlara dikkat edilmeden seyir durumunda gezinen tekneler ortaya artan kaza tablolarından başka bir şey çıkartmamaktadır.

Peki denize açılmak için doğru zaman ne zamandır?
Denize açılmanın doğru zamanının ne zaman olduğunu söylemek biraz zordur. Çünkü bu soru aslında yanıtı olmayan bir sorudur. Fakat yapılacak ölçümler ve gözlemler ışığında gerekli tedbirlerin alınması şartıyla doğru zamanın gemi adamı tarafından bizzat kestirilmesi gereklidir. Bu durum asla şakaya alınmamalıdır ve ihmalkârlık yapılmaması gereken birinci dereceden bir konudur. Bizde denize açılmak isteyenler için ufak ipuçları vererek konuyu aydınlatacağız.
Kural 1, teknenin bakımları mutlaka yaptırılmış olmalıdır. Rüzgâra dayanıklı bir tekne, kendisini savunmak için deniz adama kalkan görevi görür.
Kural 2, hava şartlarının aniden kötüleştiği bir durumda geminin kontrolünü kaybetmemek adına tekneye yetecek kadar sayıda deneyimli birer yardımcı mutlaka olmalıdır.
Kural 3, tekne içerisinde küçük çocuklar varsa veya engel anlamında sıkıntısı olan bireyler; onlarla birlikte herkes mutlaka can yeleği giymelidir.
Kural 4, olası bir durumda tekneden kaçışın gerekli olduğu anlarda tekneye bağlı bir salın bulunması hayat kurtarıcı olabilir.
Kural 5, tekne teçhizatlarının kullanımının iyi biliniyor olması gereklidir. Eğer teknik anlamda eksikler varsa giderilmelidir.
Kural 6, havanın durumu tekne seyir halindeyken sürekli gözlemlenmelidir.

1386 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]