• Cts. Nis 13th, 2024

Bir tehlike anında denizde bulunan kazazedeler için bazı önerileri aşağıda paylaşıyoruz. Tamamını akılda tutmak veya o an geldiğinde uygulamak mümkün olmayabilir. Ama belki de bir tanesi bile akılda kalıp işe yarasa bir can kurtulabilir…

1-      Paniğe kapılmayınız.

2-      Hemen nefes almaya çalışın.

3-      Su içinde gerekenden bir saniye bile fazla kalmaktan kaçınınız. Gemimizin can kurtarma vasıtalarının ve diğer kazazedelerin veya yüzen cisimlerin yerlerini belirlemeye çalışınız.

4-       İmkân olur olmaz bir can kurtarma vasıtasına çıkınız, yoksa gemiden uzaklaşınız.

5-      Çevrede yüzen bir parça varsa, vücudunuzun mümkün olduğu kadar fazla bir kısmını su üzerinde bırakacak şekilde ona tırmanınız.

6-      Durum uygun olmadıkça yüzmeyiniz. Yüzdüğünüz zaman daha fazla ısı kaybedeceğinizi unutmayınız.

7-      Vücut ısısını korumak için kollarınızı vücuda yapışık ve ayaklarınızı birbirine bitişik tutunuz.

8-      Birden fazla kazazede varsa, bir araya gelerek bir grup oluşturunuz ve birbirinize sokulunuz.

9-      Eğer mümkünse can yeleklerinizi birbirine bağlayınız.

10-   Yanmakta olan su içinde bulunuluyorsa, su altından gözler açık şekilde su yüzeyi kontrol edilerek yüzünüz ve temiz yüzeyi bulunca nefes almak için çıkınız.

11-   Daldıktan sonra, sudaki kişilerin gruplaştığı yerden su yüzeyine çıkmayınız. Çünkü panik durumunda bulunan bu kişiler aniden karşılarına çıkan bir şeye saldırabilir veya zarar verebilir.

12-   Dikkat çekmek ve kendinizi duyurmak için, can yeleğine veya su geçirmez atlama giysisine bağlı olan düdüğü kullanınız. Kişi diğer kazazedeler tarafından görülmeyebilir, fakat düdüğün kullanılması kişinin nerede olduğunun belli olmasını sağlayacaktır.

13-   Eğer mümkünse, sudaki diğer kazazedelerle bir grup oluşturunuz. Çok sayıda olmak, insanda güvence yaratır ve bir grup daha kolay teşhis edilir. Ayrıca, grup halinde bulunmak moral motivasyonu olumlu yönde etkiler.

 

Bir yanıt yazın

Translate »