• Cum. Nis 19th, 2024

Gündüz ışığında bazı renklerin diğerlerinden daha yakın göründükleri pek az bilinen bir olaydır. Örneğin bir nesneye olan mesafenizi tahmin etmeyi deniyorsanız kırmızı renkler genellikle mavi ve yeşil renklerden daha yakın görünürler. Dolayısı ile kırmızı bir şamandıraya düşündüğünüzden daha uzak olabilirsiniz.
Daha da ilginci olayın alaca karanlıkta tersine dönmesidir. Gözleriniz karanlığa alıştıkça mavi renge kırmızıdan daha duyarlı hale gelir, o yüzden maviler daha yakın görünürler. Gece olduğundaysa kırmızı nesneler daha koyu ve zayıf olurlar. Harita ve pusula ışıkları bu nedenle kırmızıdır, beyaz ışık gibi gece görüşünüzü bozmazlar.
denizde renkler ve gece seyri
Havuzlukta vardiya tutuyor ve zaman zaman ışıklı kabine girmek zorundasınız; o durumda gece görüşünüzü korumanız için iki yol vardır. Birincisi, kırmızı ışık hariç diğerlerini filtre eden kayak gözlükleri; İkincisiyse bir gözü sıkıca kapamak veya üzerine göz maskesi takmaktır, öyle yaparsanız bir gözünüzde gece görüşünüzü muhafaza eder, görüşü tam kazanmak 20 dakikayı bulacağı için de iyi gören tek göze şükredersiniz.

Bir yanıt yazın

Translate »