Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Denizde Hipotermi (Hypothermia)

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik, Tekne Yaşamı 18 Kasım 2017

Bir tıp terimi olan hipotermi (hypothermia), vücut ısısının normalin altına düşmesi demektir.
Hipotermi yani vücudun ısı kaybı, denizde hayatta kalmaya çalışan bir insan için en önemli tehlikelerden biridir. Vücut ısısının kaybolma hızı, su sıcaklığına, giyilmiş olan koruyucu elbiselere ve kişinin hareket şekline bağlıdır.
Anormal derecede düşük olan vücut merkez sıcaklığı, değişik belirtilerle anlaşılabilir. Soğukla karşılaşıldığında, vücut ilk olarak, kan aracılığıyla yüzeye yapılan ısı transferini düşürmek için yüzeydeki kan damarlarını daraltır ve daha fazla vücut ısısı üretebilmek için de titremeye başlar.

Bununla beraber, karşılaşılan durum çok kötü ise, vücut yeterli ısıyı koruyamaz ve üretemez. Vücut merkez sıcaklığı düşerse, hipotermi denen durum oluşur. Vücut merkez sıcaklığı 35*C ye yaklaşırsa, düşüş daha hızlı olur.
Daha sonra rahatsızlık, yorgunluk, hissizlik, dengesizlik ve zihinsel karışıklık ortaya çıkar. Merkez sıcaklığı 32.2*C nin altına düşerse derinin mavileşmesi, kalbe kan götüren damarların daralması, göz bebeğinin genişlemesi ve kas senli eşmesinin yanında, bayılma (veya şuur kaybı) da olabilir.

Kalp atışları düzensizleşir ve zor hissedilir. Merkez, sıcaklığı 32,2*C nin altına düştüğünde. Ölüm olabilmesine karşın, 29,4*C nin altında hastanın ölü mü, yoksa canlı mı olduğunu anlamak çok zordur. Bu durumda ölüm, hayata dönmek için ısınamamak olarak tanımlanabilir.

Soğuk alma sırasında vücut sıcaklığı düştükçe, oksijen ve besin alma azalacağından, bu durum hayati organlara, özellikle kalp ve beyne biraz koruma sağlar. Böylece sıcaklığı azalmış bir vücut, bazı durumlarda belirli ölçülerde kazazedeyi korur.

Vücut sıcaklığının yapay olarak düşürülmesi yönteminden, bugün tıpta yararlanılmaktadır. Hipotermi yaratmak amacıyla, ya vücut yüzeyi ya da vücut dışında dolaşımı sağlanan kan soğutularak, vücut sıcaklığı düşürülür. İnsan organizması vücut sıcaklığının 21-24*C ye düşürülmesine dayanabilir.

Cerrahide geniş ölçüde kullanılan hipotermide dokuların oksijen ihtiyacı azaldığı için, hasta dolaşımın durmasına daha uzun bir süre dayanabilir. Bu şartlarda, kan basıncı düşük olduğundan kanama tehlikesi de minimumdadır. Hipotermi ile kalbi durdurarak açık kalp ameliyatı ve diğer ameliyatları yapmak kolaylaşır. Hipotermi, özellikle beyin ameliyatlarını son derece kolaylaştırmıştır.

Kışın soğuk nedeniyle meydana gelen uyuklama hali, hem ısı kontrol sistemini zayıflatır, hem de titremeye engel olur. 20-30 dakika buzlu suda kalan bir insanda, iç merkez sıcaklığı 24,5*C ye kadar düşer. Bir insanın ne kadar süreyle soğuk suda kalacağı, çeşitli faktörlere bağlıdır.

Bunlardan en önemlisi, kişinin üstünde bulunan giysileridir, Giysiler tamamen su ile dolduğu zaman bile, vücuttan ısı transferini yavaşlatacağından, termal bir koruma sağlar. Vücut derisindeki yağ kalınlığı, kişinin Üşüme sürecini geciktirir. Bazı insanlar diğerlerine nazaran, soğuğa karşı daha dayanıklıdırlar.

Bir ekleme olarak da suda kalma süreleri ve hipotermi evrelerini aşağıda görebiliriz:
Deniz Suyu Isısı / Suda Kalma Süresi
0°- – – – – – – – – -6 – 20 dakika
4° – – – – – – – – – 30 dakika – 3 saat
10° – – – – – – – – -2 – 6 saat
16° – – – – – – – – -3 – 24 saat
21° – – – – – – – – -4 – 40 saat
Vücut ısısı 25*C’ye düştüğünde kalp çalışamaz duruma gelir.

1239 gösterim, 1 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]