• Per. Şub 22nd, 2024

Denizcilik ve özellikle yelken aynı zamanda denizde hava durumuna bağlı bir aktivitedir. Hangi aşamada olunursa olunsun yelken yapmak için kesinlikle denizde hava durumu hakkında bilgi almalıdır. Ne giyeceğiniz, nereye gideceğiniz, rotanız hep denizde hava durumuna bağlıdır.

Günümüzde hava tahminleri çok sık aralıklarla güncellenmekte ve radyo, televizyon ve internette sürekli olarak yayınlanmaktadır.

            Denizde Hava Durumunda Dikkat Edilecek Parametreler:

1-      Rüzgar Hızı

2-      Rüzgar Yönü

3-      Hava ve Su sıcaklığı

4-      Hava Basıncı

Hava durumundan alacağınız bu bilgiler ışığı altında gün içerisindeki genel ortalama hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ancak bu rakamların ortalamaları yansıttığını, gün içerisinde sapmalar, değişiklikler olabileceğini de unutmayın.

Bülteni dinlerken dikkatli  olmanız gereken kelimeler: “Gök gürültülü Sağanak Yağış,  Soğuk Cephe, Küçük Teknelere Uyarı, Şiddetli Rüzgar, Fırtına Bekleniyor.”

Türkiye’de denizciler için hava raporları VHF 67. Kanaldan 08.30-22.00 saatleri aralığında iki saatte bir yayınlanmaktadır. Bunun dışında radyo ve televizyonlarda da denizciler için düzenli raporlar verilmektedir.

İnternette “Denizde Hava Durumu” için ise:

www.meteor.gov.tr

www.weather.com

www.poseidon.com

www.windfinder.com gibi sitelerden yararlanabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Translate »