• Paz. May 26th, 2024

Denizde acil durum türleri ile ilgili yetkilileri veya diğer tekneleri ne şekilde bilgilendirebileceğinizi bu yazımızdan öğrenebilir, denizde acil durum türleri için uygun çağrı yapabilirsiniz.
Deniz radyo haberleşmesinde pratikte yapılan uygulamalardan farklı olarak bir öncelikler sistemi vardır.
Denizde 3 tip mesaja öncelik verilir:
1- May-day
2- Pan-Pan
3- Securite
Bu çağrıların hepsi önemli olmakla birlikte amatör denizcilik açısından en az anlaşılıp kullanılanı “Pan-pan” dır.
Denizde Acil Durum Türleri
May-Day tehlike mesajları için kullanılır. Securite ise belirli bir bölgedeki seyir güvenliği ile ilgili mesajlar, yaklaşan kötü hava koşulları ile ilgili uyarılar için kullanılır. Pan-Pan ise üç kere tekrar edilir. Ardından acil bir mesajın verileceği işaretidir. Aslında bu aciliyet konusu biraz göreceli bir konu olduğundan dolayı teknedeki veya denizdeki bir kişinin emniyetiyle sınırlandırılmıştır.
Bu konuyu bir örnekle belirtecek olursan motor arızası dolayısı ile sürüklenen bir teknede iseniz ve ilerideki kayalıklara çarpma riskiniz varsa bu Pan-Pan mesajı konusudur. Bu da daha zamanınız olduğunu yetkili kişilere bildirme anlamı taşır. Yine büyük bir gemiyle iletişim için de Pan-Pan mesajı kullanılabilir. Teknede yaralı varsa ancak ölümcül değilse Pan-Pan hayati tehlike söz konusu ise may-day çağrısı yapılmalıdır. Bu çağrıların tamamı VHF Kanal 16’dan yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

Translate »