• Per. Şub 22nd, 2024

Denizcilikte Yetkinlik Kazanma

Denizcilik, hepimizin bildiği gibi yeterli bilgi ve deneyim gerektiren bir konudur. Denizcilikte yetkinlik kazanma konusu oldukça önemlidir. Kendini yetiştirmiş, yetkin bir denizci olmak elbette bugünden yarına olabilecek bir şey değildir. Yıllar içerisinde oluşan “Denizci Gözü” ile bakabilme, seyir deneyimi ve teorik bilginin artması ile oluşabilir. Kullanacağınız teknenin yeterliliklerini bilmek, hava durumu konusunda yeterli bilgi sahibi olmak, seyir ekipmanlarının eksiksiz olması ve yerinde kullanımı hakkında yetkin olmak, acil durumlarda nasıl hareket edebileceğini bilmek, ilk yardım konusunda temel bilgilere sahip olup gerektiğinde müdahale edebilmek gereklidir.   Ancak temel olarak yeni başlayacak birinin yetkinlik kazanması için genelde birçok kaynak aşağıdaki maddelerden söz etmektedir.

Denizcilikte Yetkinlik Kazanma:

1- Belirli bir düzeyde denizcilik bilgi ve deneyimi elde etmek: Bunun için her fırsatta deneyim kazanmaya çalışmak, mümkünse arkadaşlarınızdan tecrübeli olanlarla birlikte seyre çıkarak temel becerileri kazanmaya çalışmak oldukça yararlı olacaktır.
2- Tekne kullanmanın teorik temel bilgilerini öğrenmek: Bunun için temel kaynak kitapları okumak, çatışma önleme tüzüğüne hakim olmak yaralı olacaktır.
3- Tekne kullanmanın uygulamada temel bilgilerini öğrenmek: Aslında temel bilgileri öğrenmek ile birlikte her teknenin kendine özgü özellikleri olduğunu da unutmamalıdır. Her teknenin motor gücü, dümene verdiği tepki, tornistanda dümen dinlemesi farklıdır. Teknenizin bu özelliklerini öğrenmek ve yerinde kullanabilmek için her fırsat değerlendirilmelidir.
4- Deneyimli denizcileri izlemek, birlikte seyir deneyimi kazanmak: Deneyim bir hazinedir. Kafanızdaki bazı soruların çok kolay çözümleri olduğunu göreceksiniz.
5- Tekneyi kullanarak deneyim kazanmak: Dar alanlarda manevra yapabilmek için fırsat buldukça küçük denemeler yapmak çok yararlı olacaktır. Rüzgarın, akıntının etkisini zamanla pozitif yönde yararınıza kullanmayı da deneyimleyerek öğrenmeye çalışmak yararlı olacaktır.

Ayrıca denizde güvenlik, can kurtarma gibi konularda da fırsat buldukça bilgi edinilmelidir.

Bu konularda gelişim sağlamanın etkisiyle gelişecek olmakla birlikte aşağıdaki maddeler de bir deneyimli denizcide bulunması gereken niteliklerdendir.

Deneyimli Denizcide Bulunması Gereken Özellikler:

• Kendine güven duymak,
• Serinkanlı olmak, Kararlı olmak,
• Doğru kararları verebilmek,
• Çabuk karar verebilmek,
• İleriyi ve olabilecekleri görebilmek ve her an dikkatli ve uyanık olmak…

Bu yazımız ilginizi çektiyse “Tekne Aktivitelerinde Güvenlik” konulu yazımızı okumak için Tıklayın…

Bir yanıt yazın

Translate »