• Cts. Nis 13th, 2024

Denizciliğinizi Biriktirin

Bu yazımız denizcilik birikimi ve size katacakları ile ilgili. Denizde güvenlik ve sorunlardan uzak durmayı herkes ister. Ama bunu herkes başaramaz. Bilirsiniz ki bazı tekne sahipleri daha şanslıdırlar. Başlarına denizde pek bir şey gelmez ve teknelerini hep limana ulaştırırlar. Bazıları ise sık sık başka bir teknenin yedeğinde limana girerler. Aslında denizde şansa fazla yer yoktur. Yani bazı tekneler sık arızalanıyorken bazıları tıkır tıkır çalışıyorsa bunda tekne sahibinin rolü büyüktür.
Teknenizde bilinçli olarak ve sürekli olarak yaptığınız denizcilik davranışları teknenin genelinde işlerin yolunda gitmesine katkıda bulunan en önemli etkenlerden biridir. Düzenli olarak seyir fenerlerini kontrol eden, seyir haritalarından ve elektronik donanımdan verimli şekilde yararlanan, düzenli motor bakımını yapan bir tekne sahibi elbette daha az kaza, daha az sorun yaşar. İşler ters gitmeye başladığında zamanında yapmadığınız küçük küçük işler kümülatif olarak zor zamanlarda üzerinize gelecektir.
Birçoğumuz teknemizde güzel bir gün geçirdikten sonra genelde de geç kalarak hemen eve dönmeye çalışırız. Ama tekneler nazlıdır. İlgi isterler, zaman isterler… Böyle günlerde değilse de bazı günlerde, örneğin havanın kötü olduğu zamanlarda ya da kış günlerinde limanda tekne içinde zaman geçirip ufak işlenmelerle hem güvenlik hem de konforumuz için birçok iş yapabiliriz. Teknenin temiz ve düzenli olması bile tek başına kıymetli bir durumdur. Teknenize ayıracağınız bir gün içerisinde ne kadar çok iş yapıp ne kadar sorunu ortadan kaldırabileceğinize şaşıracaksınız. Ayrıca bu her zaman tamirat olmak zorunda da değildir. Günlük konforunuza katkıda bulunacak işler de yapıp teknenizi kendiniz için daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Kamara içi düzenlemeleri, belki küçük bir müzik çalar montajı gibi birçok iş bu gruba dahil edilebilir. Ayrıca böyle işleri yapmak sizi günlük streslerden uzaklaştırır ve rahatlatır.
Biraz önsezi, biraz dikkat ve özen, üreticilerin önerilerine uygun bakım periyodlarının takibi ile siz de o şanslı denizcilerden biri olabilirsiniz. Ne dersiniz?

Bir yanıt yazın

Translate »