• Sal. May 21st, 2024

Deniz Suyu İçilir Mi? İçilmezse neden içilmez. Deniz suyu içilirse ne olur? sorularının yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz. Deniz kazazedelerini muayene ederek deneyim kazanmış olan doktorlar, beraberinde bol tatlı su içmeden deniz suyu içmemenizi söyler. Yalnız başına deniz suyu iyilikten çok zarar verir.
John Foss ve Francis Chicester gibi ünlü dünya turu yapmış denizciler düzenli olarak deniz suyu içmişlerdir. Tropiklerde ara sıra deniz suyu içmenin aşırı terlemeden kaynaklanan bacak ağrılarını hafiflettiğini fark eden Chicester’e karşılık, Voss sağlığı İçin sürekli günde bir bardak içmekteydi. Ancak elbette ki, her ikisi de normal olarak deniz suyunun yanında bol miktarda tatlı su da içmekteydiler.
Sürekli deniz tutması insan vücudunda ciddi bir kimyasal dengesizliğe sebep olur, ancak küçük miktarlardaki deniz suyu dengeyi geri getirmek için kalsiyumun haricinde gerekli olan sodyum ve diğer kimyasalları sağlayacaktır. Kalan kalsiyumu tablet olarak da alabilirsiniz.
Özünde denizden gelen bir yaratık olduğundan, İnsan kanının kimyasal yapısı deniz suyuna benzer.
Küçük bir teknesi olan bir doktor uzun süren deniz tutması krizi sırasında bana günde iki kez yarım bardak kadar deniz suyu içmemi önermiş ve o suyun midede uzun süre kalmamasına karşın dokuların gerekli mineralleri hızla emeceklerini söylemişti. Aslında deniz suyunu yalnız içmenin başlıca sakıncası vücudun tuzu atmak için daha fazla suyu vücut dışına atması ve susuzluktan böbreklerin zarar görmesi olacaktır. Tatlı suyunuz yoksa sadece deniz suyu içmek bu yüzden çok sakıncalıdır.

Bir yanıt yazın

Translate »