• Per. May 30th, 2024

Gece denizde kaybolup görünen bir deniz feneri gördüyseniz, konumunuzu kolayca tespit edebilirsiniz. Bu yazı deniz feneri ile konum bulmak üzerine…
Gece denizde seyirdeyken sihirli anlardan biri, bir deniz fenerinin ufukta yükseldiğini görmektir. Dalgalarla yükselip alçaldığınızda ışığı bir görüp bir kaybedersiniz. Fener bir veya iki dakika süreyle görünüp kaybolur.
O anda makul bir doğrulukla ve çok kolay olarak konumunuzu tespit etme fırsatınız olur; haritada işlem yapmadan kerterizinizi ve deniz fenerine olan mesafenizi bulabilirsiniz İhtiyacınız olan tek şey, Deniz Ufku Mesafeleri (Distance of Sea Horizon) diye bilinen, tüm almanaklarda ve diğer denizcilik yayınlarında bulabileceğiniz tablolardır.
Konumunuzu bulmak için aşağıdaki basit adımları izlemeniz yeterlidir:

1. El kerteriz pusulasıyla ışığın kerterizini alın
2. Deniz Ufku Mesafe tablosunu kullanarak gözünüzün ufka olan mesafesini bulun. Basitçe gözünüzün deniz seviyesinden olan yüksekliğini girin, tablo size cevabı verecektir.
Formül şudur:
Ufka olan mesafe (deniz mili olarak)= 2,08 x göz yüksekliğinin karekökü (metre olarak)
3. Benzer şekilde haritada deniz fenerinin yüksekliğini öğrenin ve deniz fenerinin ufuk mesafesini tablodan bulun. (Veya göz yüksekliği yerine fener yüksekliğini koyarak aynı formülü kullanın.)
4. İki mesafeyi toplayın.
5. Şimdi fenere olan mesafeniz ve fener kerteriziniz tespit edilmiştir. Bunu haritanıza konum olarak işaretleyebilirsiniz.
Sizin için bu iki hesabı birleştiren Deniz Fenerlerinin Coğrafik Görünme Mesafesi isimli kullanışlı bir tabloya rastlamış da olabilirsiniz. O tabloyu kullanmak için ihtiyacınız olan iki şey, fener ve gözünüzün deniz seviyesinden yüksekliğidir.

Bir yanıt yazın

Translate »