Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Deniz Demiri

Yelken Seyri 14 Haziran 2013

Deniz demiri“, “fırtına çapası“, “deniz paraşütü” gibi isimlerle anılan, dalgalı ve zor deniz koşullarında, teknenin burnunu sabit tutmaya yarayacak herhangi bir ağırlık, çapa çeşidi.

Kürek veya kullanılmayan yelkenlerin bir araya getirilerek olabildiğince uzun bir halatla dibe sarkıtılmaları, teknenin burnunu fırtına boyunca sabit tutmak için yeterli olacaktır. Bu iş için çeşitli tipte aletler bulunsa da, teknede bulunan malzemeler ile yapılacak basit bir deniz demiri de yeterlidir. Tayfun gibi çok kuvvetli rüzgârlarda ise belli bir derinliğe kadar indirilen tekne demiri, deniz demiri görevi görür.

Bu tip demirlerin hazır tipleri de mevcuttur ve “Deniz paraşütü” de denmektedir.

deniz demiri            Deniz Demiri:

a-      Tekneyi durdurmak için değil, ancak tekneyi hızlı sürüklenmekten ve daha önemlisi olan yan yalpaya düşmekten kurtarır.

b-      Baş bodoslamayı rüzgâra çevirir. Bir anlamda demir döşenmiş gibi tekne, pruvasını rüzgâra döner.

c-       Dip zemin çok derin ve zincir, halat yetmez, çıpa dibe değmez ise kullanılır. Özellikle yüksek havalarda tekne hareket kabiliyetini yitirdiğinde demir pupadan atılır, salpaya gelene kadar yan yalpalardan korur.

deniz parasutuDeniz Demiri Yapılışı: Brandadan bir koni olup gemiye büyük tarafı dönük şekilde donatılır. Küçük tarafından da tekrar gemiye alınmak için bir laçka salvosu ile donatılması önerilir.

Kumaş Seçimi tamamen keseyle ilgili ancak bu tür donanımlar teknede yer tutacağından en sağlam ve en ince su geçirmeyen kumaşlardan seçilmesi tercih sebebidir.

Su giriş ve çıkışlarındaki dairenin içine yüzmeyen halatlardan fitil halinde dikilirse ilk harekette suyun girişi ve çıkışı kolaylaşıyor birde donanım halatlarını huninin üzerine 120 derecelik açı ile tüm bedeninde bir uçkurluk dikilerek arma edilmesi halat bütünlüğü açısından faydalı olacaktır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]