• Cum. Nis 19th, 2024

Demirlemede yer seçimi için demirleme yapılacak bölgeye hakim olmak oldukça önemlidir. Demirlemenin sağlıklı olması için derinlik ve zemin tipini bilmek gerekir. Bunun için bölgenin seyir haritalarından yararlanmak yararlı olabilir. Ayrıca demirleme yapılacak bölge ile ilgili yerel bilgiler içeren gezi rehberleri ya da pilot kaynaklardan yararlanmak iyi bir fikir olabilir.
*Genellikle konfor açısından dalga almayan, hakim rüzgarlara kapalı bir demirleme noktası bulma isteği normaldir. *Güvenlik açısından demirleme yeri seçimi ile ilgili olarak bazı noktaları paylaşmak istiyoruz.
*Öncelikle sağlıklı demirleme yapılacak uygun bir zemin bulun
*Karaya oturmaya sebep olmayacak yeterlilikte bir demir yeri seçin. Ancak demiri çekmenin de sorun yaratmayacağı bir derinlik olmasına dikkat edin.
*Salınım çapını dikkate alarak teknenin tüm yönlere rahatlıkla ve çatışmaya sebep olmayacak şekilde dönebileceğibir çemberin merkezinde demirleyin.
*Kanallardan ve akıntılardan uzakta sakin bir yerde demirleyin.
*Dalgalardan, rüzgardan ve olası gelgitten etkilenmeyeceğiniz bir yer.

Bazı okuyucularımız içlerinden şunu geçirebilir. İyi de böyle bir yeri bulana kadar çok zaman harcamak gerekecek ve bu uygun olmayacaktır. Hiç öyle düşünmeyin. Çünkü tarayan bir demiri çekip hareket edip yeniden demirlemek çok daha fazla zaman alacaktır. Demirdeyken huzurlu olmak ve taramayan bir teknede olmanın keyfini mutlaka siz de yaşayın. Denizde asla acele etmeyin.

Bir yanıt yazın

Translate »