Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Demirlemede Önemli Noktalar

Halatlar, Bağlar ve Demirleme 25 Nisan 2020

Çapa ve Halat

Tekne kariyerinizin bir noktasında muhtemelen demirlemek isteyeceksiniz. Durup balık tutmak, yüzmek, öğle yemeği yemek ya da bir gece kalmak isteyebilirsiniz. Demirlemenin ikinci bir nedeni, kötü hava karaya sürüklüyorsa veya motorunuz arıza yaparsa ve rüzgar ve akıntı sizi sığ suya veya diğer teknelere itiyorsa, tekneyi kontrol etmek olabilir. Demirlemede önemli noktalar neler?

Demirlemenin ilk adımı uygun çapayı seçmektir. Aksi iddialara rağmen, her koşulda en iyi olan tek bir çapa tasarımı yoktur. Çoğu amatör denizcinin teknesinde en çok bulacağınız üç çapa danforth tipi, pulluk ve mantar çapasıdır.

Mantar çapalar, diğer çapaların tutma gücüne sahip değildir ve sadece küçük, daha hafif ağırlıktaki teknelerde kullanılmalıdır. Yerel bir denizcilik mağazası, tekneniz ve demirleyeceğiniz sular için uygun çapayı seçmenize yardımcı olabilir.

Çapaların da tekneye olan bağlantıları halat veya zincirle yapılabilir. Buna bağlantı hattı denir ve halat, zincir veya her ikisinin bir kombinasyonundan oluşabilir.

Çapadayken suda bıraktığınız halatın miktarı genellikle su derinliğine ve hava koşullarına bağlıdır. Su ne kadar derin ve hava ne kadar şiddetli olursa o kadar çok kaloma vermelisiniz. Su derinliği ile su yüzeyinden tekne pruvasına kadar olan mesafe toplandığında çıkan uzunluk, gündüz 5 ile gece ise 6-8 ile çarpılarak verilecek kaloma kabaca bulunabilir.

Demirleme Adımları:

Demirlemede Önemli Noktalar aşağıda listelenmiştir.

Rüzgar, akıntı, tekne trafiği vb. alanlardan maksimum korunma sunan bir alan seçin
Her yöne salınabileceğiniz bir yer seçin. Rüzgar değiştiğinde, hangisi daha güçlü olursa, tekneniz rüzgara veya akıntıya dönecektir.
Derinlik ve taban koşullarını belirleyin ve koyacağınız kaloma miktarını hesaplayın.
Seçtiğiniz bölgeye başka tekneler demirlenmişse, komşu tekneye çarpmayacak şekilde demirleyebilmeniz için dikkatli olun, gerekirse yardım alın.

Yakındaki tekneler tarafından kullanılan aynı yöntemle çapa atın. Baş ve kıçtan çapa atmışlarsa siz de aynısını yapabilirsiniz. Pruvadan tek bir çapa kullanmışlarsa, siz baş ve kıçtan çapa atmayın. Asla sadece kıçtan demirleme yapmayın, bu teknenin batmasına veya alabora olmasına neden olabilir.
Zincir kilidinin vidalı milinin açılmasını önlemek için kelepçelere tel bağlı olduğundan emin olun.
Güvertede ihtiyaç duyacağınız kaloma miktarını, çapayı su içinde dolaşmadan sorunsuz bir şekilde takip edecek şekilde döşeyin.

Çapayı demirlemek istediğiniz yere gelince indirin. Dibe indiğinde motoru tornistan edip hafifçe geriye doğru hareket edin ve çapanın dibe gömülmesini sağlayın.

Çapa sıkıca yerleştirildiğinde tekneye ilişkin referans noktaları arayın. İki farklı sabit noktanın (ev, kaya, kule, vb.) Yönünü almak için pusulanızın üzerinden geçebilirsiniz. Sonraki bir saat içinde bu referans noktalarının aynı yerde olduğundan emin olun. Değilse muhtemelen çapayı sürüklüyorsunuz.
Çapa kontrol saatine başlayın. Herkes sürüklenmediğinden emin olmak için zaman zaman kontrol etmelidir.

“Bağlama ve Demirleme Çeşitleri” yazımızı da okumak isterseniz Tıklayın…

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı?

  Tarafından AÇIK 11 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Bu yazımızda marin bir motorun egzoz hattı ile ilgili bilmeniz gerekenleri paylaşıyoruz. İster yelkenli ister motorlu bir tekne sahibi olun egzoz hattı tekne motoru açısından birincil öneme sahip bir konudur. Peki, Tekne Egzoz Hattı Nasıl Olmalı? Bir deniz tipi motorun egzoz hattı çoğu motorun su hattının altında olmasından dolayı tasarım açısından çetrefilli bir meseledir. Egzoz […]

 • tekne-kullaniminin-temel-sartlari

  Tekne Kullanımının Temel Şartları

  Tarafından AÇIK 30 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne kullanmak tabii ki tecrübe isteyen bir konudur. Ama kimse de annesinin karnında bu işi öğrenmez. Deneyim kazanabilmek için ise sık sık uygun ortamlarda denemeler yapmak gerekir. Tekne kullanımının temel şartları ile ilgili ne gibi gereklilikler var birlikte bakalım… Bir tekneyi kullanan kişi elinde bulunan kuvvetlerle tekneye, aşağıdaki öğeleri yaptırabilmelidir. Bu maddeleri değişik hava ve […]

 • İkinci El Teknede İlk Kontroller

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  İkinci El Teknede İlk Kontroller : İkinci el tekne alırken dikkat edilmesi gereken çok nokta vardır. Bu açıdan “ikinci el teknede ilk kontroller” nelerdir? bilmek gerekir.Acente tarafından satılan teknelere bakmak nispeten daha kolaydır. Yapmanız gereken görüşüp tekneye bir bakmaktır. İlk bakışta tek dikkat edeceğiniz konu tekneye iyi bakılıp bakılmadığı olmalıdır. Sadece uzaktan bakmak bile tekneye […]

 • Tekne Aküsü İçin Kış Bakımı

  Tarafından AÇIK 31 Mayıs 2020 - 0 Yorumlar

  Tekne aküsü için kış bakımı önemlidir. Yeni sezon geldiğinde marşa bastığınızda ya da servis aküsü olarak kullanacağınızda akünün hazır olması için bazı önerileri dikkate almak gerekir. Kir ve korozyon bataryanın deşarj oranını artırabilir. Herhangi bir şey bağlamadan önce ve pil ömrü boyunca akü muhafazasını ve terminalleri iyice temizlemeniz önemlidir. Aküyü saklamadan önce düzgün bir şekilde […]

 • Yeni Yelkencilere Öneriler

  Tarafından AÇIK 2 Haziran 2020 - 0 Yorumlar

  Deniz hafife almaya gelmez. Tekneyle seyir eğlenceli bir aktivite olmakla birlikte bir anda tehlikeye dönüşebilecek durumlarda yaşayabilirsiniz. Tecrübeli denizciler dahi denize açılmadan önce gerekli kontrolleri ve emniyet kurallarını uygularlar. Yeni yelkencilere öneriler ile ilgili yazımız bu açıdan önemli. Her teknenin gereklilikleri birbirinden farklıdır. Eğer yelkenli bir tekneyle denize açılacak iseniz aşağıdaki önerilere bir göz atmakta […]