Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Demirin Tutması Çok Önemlidir…

Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne Yaşamı 20 Temmuz 2016

Demirin tutması çok önemlidir. Bunun en önemli nedenlerinden biri teknelerde geçirilen zamanın çoğunun seyirde değil Marina’larda geçiriliyor olmasıdır. Dünya turu yapan tekneler tüm tur zamanının sadece %15’ini seyirde geçirmektedirler. Yani zamanın %85’ini Demir’de geçirmektedirler. Daha kısıtlı zamanlarda tekne kullanan çoğu kişi için bu süre daha da fazladır. Tekne demirinin atılması ve demirin tutması her zaman güvende olduğumuz anlamına gelmez. Değişen rüzgar ve dalga koşullarında demirimiz tutma yeteneğini kaybedebilir. Tekne salınım çemberi içerisinde dönerken demir tutunduğu yerden ayrılarak kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sebepten dolayı teknede her donanımı tanımak gerektiği gibi demirimizi de iyi tanımalı yeterliliklerini bilmeliyiz. Bir koyda kayalıklara doğru hızla sürüklenen bir tekne içerisinde olmayı kimse istemez. Bir diğer husus ta tekneye demir seçerken öerilenin bir boy büyüğünü almak olacaktır. Bu öneriyi dikkate almak önemlidir.
Bir de üşenilerek genelde yapılmayan “zincire bosa tutma”işleminin altını çizelim. Bu yapılmadığında teknenin bütün yükü ırgata binecek ve ırgatınıza zarar verme ihtimaliniz oldukça yükselecektir. Esnek bir halatı zincire uygun bir bağ ile bağlayıpbaştaki koyboynuzlarından birinne volta ederek kolayce bosa tutabilirsiniz. Bunun için hazır bir halatı önceden hazırlayarak kolayca uygulayabilirsiniz.

  

2909 gösterim, 2 gün

  

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]