Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Demir Taraması için Yapılacaklar

Tekne ve Denizcilik 8 Mart 2015

Demir taraması için yapılacaklar her tekne sahibinin bilmesi gereken konulardandır. Aslında bir kez öğrendiniz mi teknenizi demir taramadan güvenli şekilde demirleyebilirsiniz. Er veya geç her teknecinin başına gelir. Demir yerinde rüzgâr artar, tekne hareketlenir ve demiriniz taramaya başlar Bazen demir zincirinizin tangırtısı sizi uyarır. Diğer zamanlarda ilk dikkatinizi çekecek şey rüzgâraltında demirlemiş olan diğer teknelerin rüzgârüstüne doğru yavaşça hareket etmeleri olabilir. İlk kez başınıza geldiğinde manzara karşısında önce şaşırıp afallar, sonra durumu kavrarsınız.
Kalabalık bir demir yerinde ilk demir tarama belirtisi hemen davranmanızı gerektirir. Yeni demirlediyseniz demiri toplayıp değişik bir yerde yeniden funda etmeyi denemelisiniz. Bununla birlikte bir süredir demirde rahatça salınıyor idiyseniz demir toplayıp yeniden demirlemekten başka çözümler de denenebilir. İlk olarak diğer teknelere çaparız vermeyecek şekilde kalomanızı arttırın. Böylelikle demir zincirine demirin sürüklenmek yerine dibe saplanmasını sağlayacak daha etkin bir açı vermiş olursunuz.
Demir Taraması için Yapılacaklar
Bu işlem meseleyi çözmezse makinayı çalıştırıp ağır yol ilen vererek zincirdeki yükü alırken bir yandan da ne yapabileceğinizi sağlıklı olarak düşünebilir veya motorla eğlenirken kuvvetli sağanağın geçmesini bekleyebilirsiniz.
Ancak bu telaş içinde dinginin pariması (bağlama halatı) pervaneye dolandığı için makinanız çalışmazsa ne olur? Veya uzun süreli bir çözüm arayışındayken fırtına iyice oturursa. O durumda tonoz veya ikinci demiri dingiye yükleyin, demir zincirini/halatını da üzerine sağın. Boştaki ucu tekneye bağlayın ve demir zinciri/halatı müsaade ettiği kadar dingiyle rüzgâr üstüne gidin Zincirin/halatın sonuna geldiğinizde atmış olduğunuz demirin birkaç tekne boyu kadar sağına veya soluna ikinci demiri atın. Bu şekilde iki zincir/halat tekne burnuna göre darca bir V oluşturarak yükü paylaşacaktır.
Tekneye döndüğünüzde demirin saplandığını hissedinceye kadar yeni zincirin/halatın boşunu alın ve başa bağlayın. Demir zincirini/halatını yükü eşit şekilde alacak şekilde ayarlayın.
Ana demiriniz hâlâ tutmamışsa yeni demirinizin bütün yükü almasını sağlayın ve ana demiri alıp dingiyle İkinciye yaptığınız şekilde tekrar demirleyin.
Gerekirse (arkanıza yakın bir kayalık varsa, makine çalışmıyorsa veya diğer tekneler çok yakındaysa vb.) rüzgâr üstüne ilerlemek için demirlerinizi alternatif şekilde alıp atabilirsiniz; ancak bu epey zorlu bir iştir ve gece vakti, anan rüzgârda tehlikeli de olabilir. Onun için ana demirinizi aldıktan sonra ikinci demir zincirine/halatına bir şamandıra veya usturmaça bağlayıp açılabilir ve daha emin bir yer bulup orada yeniden demirleyebilirsiniz. Daha sonra, şanlar düzeldiğinde gidip ikinci demirinizi toplarsınız.
Rüzgâr kıyıya doğruysa ve demir yerinin tutma kalitesi belli değilse akıllı denizcilik denize açılmanızı söyler. Bu sizin her yeni demir yerine geldiğinizde dikkate alacağınız bir şeydir. Dikkatli denizciler gecelemek için bumbaya yerleştirmeden önce ana yelkenlerine bir veya iki camadan vururlar, zira bilirler ki demir tararsa bir fırtına esiyor demektir. Ve o karanlıkla kendilerini emniyetli bir şekilde liman dışına yönlendirecek kerterizi bir yere not ederler. Büyük bir olasılıkla sizin de fark edeceğiniz gibi bu kadar rahmete katlanırsanız, demiriniz asla taramayacaktır; (o işleri yapmazsanız tarayacağı tutar). Ancak siz o işleri yine de yapın, poliçesi ucuz bir sigortadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]