Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Demir Taraması için Yapılacaklar

Tekne ve Denizcilik 8 Mart 2015

Demir taraması için yapılacaklar her tekne sahibinin bilmesi gereken konulardandır. Aslında bir kez öğrendiniz mi teknenizi demir taramadan güvenli şekilde demirleyebilirsiniz. Er veya geç her teknecinin başına gelir. Demir yerinde rüzgâr artar, tekne hareketlenir ve demiriniz taramaya başlar Bazen demir zincirinizin tangırtısı sizi uyarır. Diğer zamanlarda ilk dikkatinizi çekecek şey rüzgâraltında demirlemiş olan diğer teknelerin rüzgârüstüne doğru yavaşça hareket etmeleri olabilir. İlk kez başınıza geldiğinde manzara karşısında önce şaşırıp afallar, sonra durumu kavrarsınız.
Kalabalık bir demir yerinde ilk demir tarama belirtisi hemen davranmanızı gerektirir. Yeni demirlediyseniz demiri toplayıp değişik bir yerde yeniden funda etmeyi denemelisiniz. Bununla birlikte bir süredir demirde rahatça salınıyor idiyseniz demir toplayıp yeniden demirlemekten başka çözümler de denenebilir. İlk olarak diğer teknelere çaparız vermeyecek şekilde kalomanızı arttırın. Böylelikle demir zincirine demirin sürüklenmek yerine dibe saplanmasını sağlayacak daha etkin bir açı vermiş olursunuz.
Demir Taraması için Yapılacaklar
Bu işlem meseleyi çözmezse makinayı çalıştırıp ağır yol ilen vererek zincirdeki yükü alırken bir yandan da ne yapabileceğinizi sağlıklı olarak düşünebilir veya motorla eğlenirken kuvvetli sağanağın geçmesini bekleyebilirsiniz.
Ancak bu telaş içinde dinginin pariması (bağlama halatı) pervaneye dolandığı için makinanız çalışmazsa ne olur? Veya uzun süreli bir çözüm arayışındayken fırtına iyice oturursa. O durumda tonoz veya ikinci demiri dingiye yükleyin, demir zincirini/halatını da üzerine sağın. Boştaki ucu tekneye bağlayın ve demir zinciri/halatı müsaade ettiği kadar dingiyle rüzgâr üstüne gidin Zincirin/halatın sonuna geldiğinizde atmış olduğunuz demirin birkaç tekne boyu kadar sağına veya soluna ikinci demiri atın. Bu şekilde iki zincir/halat tekne burnuna göre darca bir V oluşturarak yükü paylaşacaktır.
Tekneye döndüğünüzde demirin saplandığını hissedinceye kadar yeni zincirin/halatın boşunu alın ve başa bağlayın. Demir zincirini/halatını yükü eşit şekilde alacak şekilde ayarlayın.
Ana demiriniz hâlâ tutmamışsa yeni demirinizin bütün yükü almasını sağlayın ve ana demiri alıp dingiyle İkinciye yaptığınız şekilde tekrar demirleyin.
Gerekirse (arkanıza yakın bir kayalık varsa, makine çalışmıyorsa veya diğer tekneler çok yakındaysa vb.) rüzgâr üstüne ilerlemek için demirlerinizi alternatif şekilde alıp atabilirsiniz; ancak bu epey zorlu bir iştir ve gece vakti, anan rüzgârda tehlikeli de olabilir. Onun için ana demirinizi aldıktan sonra ikinci demir zincirine/halatına bir şamandıra veya usturmaça bağlayıp açılabilir ve daha emin bir yer bulup orada yeniden demirleyebilirsiniz. Daha sonra, şanlar düzeldiğinde gidip ikinci demirinizi toplarsınız.
Rüzgâr kıyıya doğruysa ve demir yerinin tutma kalitesi belli değilse akıllı denizcilik denize açılmanızı söyler. Bu sizin her yeni demir yerine geldiğinizde dikkate alacağınız bir şeydir. Dikkatli denizciler gecelemek için bumbaya yerleştirmeden önce ana yelkenlerine bir veya iki camadan vururlar, zira bilirler ki demir tararsa bir fırtına esiyor demektir. Ve o karanlıkla kendilerini emniyetli bir şekilde liman dışına yönlendirecek kerterizi bir yere not ederler. Büyük bir olasılıkla sizin de fark edeceğiniz gibi bu kadar rahmete katlanırsanız, demiriniz asla taramayacaktır; (o işleri yapmazsanız tarayacağı tutar). Ancak siz o işleri yine de yapın, poliçesi ucuz bir sigortadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]