• Çar. Şub 28th, 2024

Demir feneri kullanımı özellikle güvenlik açısından çok önemlidir. Ancak çoğu teknede geceleri demir feneri göremezsiniz. Demir feneri kullanımı ve kuralları bu yazımızda…
50 metrenin altındaki teknelerin demirdeyken en azından her yönden 2 milden gözüken (tercihen baş tarafta veya en iyi gözüken yerde) beyaz bir fener göstermesi gerekir. 7 metrenin altındaki teknelerin, dar kanallar, giriş çıkış geçiş yolları veya diğer deniz araçlarının normal seyir yollarına yakın olmadıkça demirdeyken herhangi bir fener göstermeleri gerekmez. Bununla beraber, kaptanları akıllı olan tüm tekneler demirdeyken yine de bir fener gösterirler.

Demir Feneri
İç sularda bulunan, özellikle yat kulüplerine yakın, bazı özel demirleme bölgelerinde, tekneniz 20 metrenin altındaysa, fener göstermek zorunda olmadan demirleyebilir veya bağlanabilirsiniz.
360°’lik beyaz fener “en iyi göründüğü yere” konulabilir, öyle yapmak kolaylarına geldiğinden, yelkenli tekne imalatçılarının neredeyse tümü, demir fenerini direğin en tepesine yerleştirir. Bununla beraber, karanlık bir gecede demir yerine yaklaşmakta olan bir kaptanın, sizin gökte yıldızlara arasında kalmış demir fenerinizle bir ilgisi yoktur, adamcağız (hanım da olabilir) o sıra önünde ne olduğunu görmeye çalışıyordur. O yüzden de bir de size oldukça yakınsa, yukarılardaki fenerinizi göremeyebilir. Huzur içinde uyumak istiyorsanız, demir fenerinizi aşağılarda iyi görünür bir yere koyun. Güverteden 12 m yukarıya ya da yelkenlilerde baş istralyanın üçte birine yerleştirmek en doğrusudur.
Elektrik, gazyağı, ya da ne isterseniz kullanın ama ışığın beyaz olduğundan ve 360°’, 2 milden görüldüğünden emin olun.

Bir yanıt yazın

Translate »