• Paz. Ara 10th, 2023

Tekne hareket etmeden önce “demir almak” (vira demir) için yapılacaklar konusundaki öneriler şunlar:
Demir almak için öncelikle motor kullanıyorsanız, kısa süreliğine ileri yol verip demirin üzerine gidin. Ancak demir halatının pervaneye takılmamasına özen gösterin. Demir almak için ikinci aşama demir kurtulduğunda halatın boşunu hemen tekneye almaktır. Bu arada demirin uçlarının tekneye çarparak zarar vermesine izin vermeyin. Ayrıca demir üzerindeki çamur, yosun gibi maddeleri temizlemeyi ihmal etmeyin. Zaten birkaç kez suya daldırıp çıkarıldığında demir kolayca temizlenir.

Demir Almak
Demir Almak

Demir almak her zaman sorunsuz bir işlem değildir. Demir takılmasına karşı demirin memesine takılacak olan bir kılavuz halat demirin kurtarılmasında çok yararlıdır. Özellikle kayalık bölgelerde demir almak için kullanılmasında büyük yarar vardır.
Yelkenli bir teknede demir almak ise farklıdır. Yelkenli teknede demir alınır alınmaz hemen flok basılır. Ana yelken basılıdır ancak trim edilmemiş pozisyondadır. Rüzgâr altına düşün ve floku trim edin. Yelken ile hareket sağlandığında ana yelkeni de trim edip yola devam edebilirsiniz. Demir halatını roda etmeyi unutmayın. Demir almak bu işlemi sorunsuz yapmak deneyim ister ve zamanla gelişen ve tecrübe kazanılan bir konudur.

Bir yanıt yazın

Translate »