Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Dar Geçitlerde Seyir Önerileri

Deniz Seyir Bilgileri 12 Şubat 2015

Dar geçitlerde seyir zordur. Özellikle bilmediğiniz sularda seyir yapacaksanız bazı noktalar size yol gösterebilir. Dar geçitlere dair öneriler bu yazımızda..
Geçitler, lagün veya nehir ağzı gibi İç suların denizle bağlantısını sağlayan dar su kanallarıdır. Amerika’nın doğu ve batı kıyılarında bulunan geçitler çoğunlukla tehlikeli sığlıklarla dolu kıvrımlı yerlerdir. Ayrıca fırtına ve sellerle sürekli değişip durduklarından, geleneksel biçimde işaretlenmeleri de çok zordur. Bu yüzden, güncellenmiş yerel durum bilgisine sahip olmadan o geçitlerden geçmeye çalışmak risklidir.
Birçok durumda, geçitler akıntılı olur, ya nehirlerden gelen sular denize akar ya da sular gelgitlerle geriye denize veya denizden içeriye doğru akıyordur. Denize akan sular, karaya doğru esen kuvvetli rüzgârlarla karşılaştığında, dik, birbirlerine yakın kırılan dalgalar üretir Bu tür dalgalar küçük tekneler açısından son derece tehlikelidir.
Böyle durumlarda gizli tehlike, denizden yaklaşıldığında bu tür dalgaların gerçekten çok fazla olan yüksekliklerini görememektir. O yüzden, kıyıya doğru sert rüzgârlar var ve siz de bilmediğiniz böyle bir geçide ilk defa girmeyi düşünüyorsanız, verebileceğimiz tavsiye ki asırlık bir tavsiyedir “Yapmayın” şeklinde olacaktır. Bu işin kuralı şunu söyler şüphen varsa uzak dur. Bir fırtınada açık denizde olmak bu tür yerlerden daha emniyetlidir.
Bazen bu tavsiyeye uymak mümkün olmaz, öyle durumlarda yardımcı olarak acil bir girişi biraz daha emniyetli kılabilecek birkaç öneri aşağıda sıralanmıştır.
• Teknedeki herkes can yeleğini giymiş olmalıdır.
• Koşulların ne zaman iyileşebileceğini, sığ kumlukların, topukların ve geçidin son durumunu öğrenmek için VHP radyonuzda Kanal 16’yı kullanarak kıyıyı arayın.
• Haritaları, kıyı kılavuz (pilot) kitaplarını ve bulabileceğiniz seyir rehberlerini okuyun.
• Karşılaşacağınız şamandıraların, fenerlerin ve kıyıdaki nesnelerin yerlerini hatırlamaya çalışın. Eğer gireceğiniz geçitte transit işaretleri varsa, önceden bilmenizde fayda vardır.
• Radyodan sonuç alamazsanız, denizden kıyıdaki dalgaların en alçak yerini gözlemeye çalışın; geçitteki en derin yere işaret edecektir. Dalga hattına çok dikkatli yaklaşın ve kırılan dalgalar açısından sürekli arkanızı kontrol edin.
• Eğer yapabiliyorsanız, gelgitin gel aşamasını bekleyip, kıyıya doğru giden sularla harekete geçin. Rüzgâr ve akıntının aynı yönde olduğu zamanlarda deniz çok daha sakin olur. Geçidin dibi düzgün bir sığlıksa, suların yüksek olduğu “gel”in sonunu bekleyin.
Suların kabarma biçimlerini gözleyin. Çoğunlukla, gelen dalgaların içinde üçüncüyle yedinci arası bir tanesi diğerlerinden daha büyük olur. Bunun nedeni farklı oluşan dalgaların birbirinin sırtına binmesidir.
En büyük dalganın kırılmasına kadar bekleyin ve hemen arkasından harekete geçin. Hızınızı dalganın hızına uydurarak dalga dibinin az önünde kalmaya çalışın. (Motorlu bir tekneyle kolay olur). Kıçını dalgaya dik tutmaya gayret ederek tekneyi dalgalara paralel hale getirmemeniz gerekir, öyle olursa alabora olma olasılığı ortaya çıkacaktır. Çift motorlu bir teknedeyseniz sancak ve iskele motorların gücünü sırayla azaltıp çoğaltarak tekneyi aynı yönde tutmaya çalışın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]