Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Danforth Çapa ve Özellikleri

Halatlar, Bağlar ve Demirleme 8 Temmuz 2013

Danforth ismi verilen çapa 1939 yılında ilk kez deniz uçakları için geliştirilmiş ve Bill Danforth tarafından patenti alınmış bir çapa tipidir. Bu gün standart olarak çapa denilince ilk akla gelen çapalardan biri olan danforth tipi çapa İkinci Dünya Savaşında çıkarma gemilerinde de kullanılmış, yıllar içerisinde üzerinde çalışılarak geliştirilmiştir. Orijinal olarak danforth çapanın birkaç türü bulunmaktadır. Danforth çapaların en çok bilinen üç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Deepset II, Hi-Tensile ve Standarttır. Standart dışı modellerde yani Deepset II ve Hi-Tensile de kalıp döküm artı ısıl işlem uygulaması yapılmaktadır.

Danforth Çapa
Yıllar önce patenti alınmış olan danforth çapaların patenti artık geçerliliğini yitirdiğinden birçok firma bu tip çapaları üretmektedir. Bundan dolayı kalite standartları açısından farklı ürünler piyasada bulunmaktadır. Yine de danforth tipi çapalar ölçüleri doğru uygulandığında tutma gücü çok yüksek çapalardır. Yosunlu kayalık ya da sert killi dip zeminler dışında tutma yeteneği yüksek çapalardır.
Danforth tipi çapaların bir de daha hafif ve alüminyum alaşımdan yapılmış olan modelleri de vardır. Bu çapalar oldukça daha hafiftir. Bir kez tutunan bu çapalar çok güçlü tutma kapasitesine sahiptirler. Ancak hafif olmaları dibe geç ulaşmalarına ve geç tutmalarına sebep olabilmektedir. Bu tip çapaların iki tipi Fortress ve Guardian adı ile anılır. Sonuçta küçük ve orta boy teknelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek tutma özelliği bu çapalarda da yeterince vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]