• Pts. May 27th, 2024

Söz konusu gemiler olur da, teknoloji bu kadar geliştikçe yenilik üstüne yenilik yapılmaz mı? Elbette yapılır. Özellikle mühendislerin ve araştırmacıların hiç durmadan çalışmaları sonucunda her geçen gün çok güzel sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Söz konusu gemi güvenliği olduğunda deniz adamlarına ve gemicilere, büyük sorumluluklar düşmektedir. Elbette burada bahsettiğimiz kaptanlar oluyor. Geminin mürettebatından tutun, gemide bulunan bütün konuklara kadar herkesin can güvenliğinin sağlanması kaptana bağlıdır. Ve tabi ki kaptanın olmazsa olmazı yardımcı mürettebatına bağlıdır. Çünkü taşınan şey bir can sağlığı olduğunda, gerek teknik gerek pratik uygulamalar anlamında her şeye hazırlıklı olunmalıdır. Bir kaptan her durumda ne yapması gerektiğini bilmelidir. Peki bilemeyeceği bir durum olursa? Hepimiz insanız sonuçta…

İşte o zaman teknoloji devreye girer!

Biraz da üretilen yeni gemi teknolojilerinden bahsedelim. Şimdilerde üretilen gemilere eklenen özellikler arasında, dalga esnasında batmama özelliği bulunmakta. Peki bu nasıl oluyor? Cevabı çok basit. Hani bir söz vardır, kim size nasıl davranıyorsa sizde ona öyle davranın derler. İşte tam olarak böyle bir durumdan bahsediyoruz.

Deniz sana dalgalarla geliyorsa sende ona dalgalarla git

Bahsetmiş olduğumuz gemiler, başlığımızda da belirttiğimiz gibi dalgaya karşılık dalga üreterek dengede kalıyor. Bu durum özellikle de büyük okyanuslara açılmak zorunda olan kaptanları sevindirecek gibi görünüyor. Çünkü bahsetmiş olduğumuz okyanuslar, tonlarca ağırlıktaki gemileri bile rüzgârgülü gibi döndürmeye yetecek kadar güçlüdürler. Araştırmacılar ise bu şiddetli dalgaların nasıl yenilebileceğini düşünerek böyle bir fikir geliştirmişlerdir. Bu durum Norveç Deniz Teknolojisi Araştırma Enstitüsü araştırmacıları tarafından geliştirilmiştir. Hatta teknolojiyi uyguladıkları ilk gemi bir konaklama gemisi olmuştur. Yapılan açık deniz üzerindeki seyir hareketinde, kuvvetli dalgalara karşılık geminin hiç sarsılmadan; harika bir dengeyle durabildiği ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda bu teknolojinin pek çok gemiye de uygulanacağını söyleyerek, teknolojinin böylesine güzel bir şekilde kullanılıyor olmasından bizler ve kaptanlar da mutluluk duyuyoruz.

Bir yanıt yazın

Translate »