Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çocuklar İçin Yelken Okulu

Tekne ve Denizcilik, Yelken Seyri 16 Ocak 2015

Yelkeni Nereden Öğrenmeli

Birkaç ay sonra havalar ısınacak ve yelken sezonu açılacak. Eğer siz de çocuklar için yelken okulu seçmeyi düşünüyorsanız bu yazımız size yol gösterebilir.
Pek çok bölgede, çocuklar İçin özel programlar vardır. Bunlar genellikte bir yat kulüpte, yelken kulübünde veya kampta ya da bazı topluluk programları aracılığıyla yaz aylarında yapılır. Kulüp üyesi, üniversite öğrencisi olmamanız gözünüzü korkutmasın. Özel yat kulüplerinin gençlere yönelik programları, üye olmayanları da hoş karşılamaktadır. Çocuğunuzun listeye girmesinden önce sınıfın dolmamasından emin olmak için sezon öncesinde kayıt sürecini inceleyiniz.
Bölgenizde birden fazla potansiyel program bulduysanız, çocuğunuzdan karar vermeye yardımcı, olmasını isteyin. En iyi kurs, onda dokuz ihtimalle, arkadaşlarının olduğu kurstur. Tüm arkadaşlarının yelken yaptığı yerde çocuğunuz da yelken yapmaktan keyif alacaktır. Eğlenceliyse, çocuğunuz yelkeni bir daha bırakmayacaktır.
Gençlere yönelik bir yelken programı araştırırken şu unsurları göz önünde bulundurun:
Program: Bazı programlar iki ay sürerken bazıları iki haftalık aralarla yapılır. İleri seviye gruplar öğleden sonra toplanır, başlangıç seviyesi gruptan da sabahtan. Çocuğunuzun günlük olarak ne kadar saat yelken yapacağını bildiğinizden emin olun. Peki ya öğle yemeği? Çocuklar açken bir şey öğrenemeyecekleri gibi karınları tıka basa doluyken de bir şey öğrenemezler.
Tekne Türü ve Müsaitliği: Başlangıç seviyesindekilerin hangi teknelerle yelken yaptıklarını öğrenin. Bir tekne almanız gerekiyor mu, yoksa kulüp bir tane veriyor mu? Bazı programlarda, tekneniz yoksa mürettebat olmak zorunda kalırsınız. Mürettebat olmak orta seviye yelken için iyidir, ancak yeni başlayanların tekneyi nasıl kullanacağını da bilmek gerekir.
Gruplama Kriteri: Çoğu program, öğrencileri yaşlarına göre gruplandırır. Bundan dolayı çocuğunuz birkaç yıl geç başlamışsa bu durum sorun teşkil edebilir. Program idarecilerine bu sorunu nasıl çözdüklerini sorun.
Ders Programı: Bazı programlar (Özellikle yat kulüpleri.) gezi yelkenciliği yerine yarışa (bizim de tercihimiz) odaklanır. Bu yaklaşımda bir sorun yoktur, ancak bir denge sağlamak önemlidir ve en İyi programlarda eğlence unsuru ön plandadır.
Eğitmenler: Eğitmenlerin Öğrencilere oranı nedir? Eğitmenlerin ne tür sertifikaları vardır? Eğitmenler genellikle üniversite öğrencileridir kaçının daha önceden eğitmenlik deneyimi olduğunu öğrenin. Bir okulun bir eğitmeni bir sonraki sezonda da çalıştırması İyi bir işarettir.
Güvenlik: Program daha Önceden sorun yaşamış mı? Ne tür özel ekipmanları, güvenlik prosedürleri ve sigortaları bulunmaktadır? Yaş ve yüzme koşulları nelerdir?
Ekipman: Çocuğunuzun hangi ekipmanlara İhtiyacı vardır? Okul, can yeleği veriyor mu, yoksa kendi can yeleğinizi mi getirmelisiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]