Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çocuklar İçin Yelken Okulu

Tekne ve Denizcilik, Yelken Seyri 16 Ocak 2015

Yelkeni Nereden Öğrenmeli

Birkaç ay sonra havalar ısınacak ve yelken sezonu açılacak. Eğer siz de çocuklar için yelken okulu seçmeyi düşünüyorsanız bu yazımız size yol gösterebilir.
Pek çok bölgede, çocuklar İçin özel programlar vardır. Bunlar genellikte bir yat kulüpte, yelken kulübünde veya kampta ya da bazı topluluk programları aracılığıyla yaz aylarında yapılır. Kulüp üyesi, üniversite öğrencisi olmamanız gözünüzü korkutmasın. Özel yat kulüplerinin gençlere yönelik programları, üye olmayanları da hoş karşılamaktadır. Çocuğunuzun listeye girmesinden önce sınıfın dolmamasından emin olmak için sezon öncesinde kayıt sürecini inceleyiniz.
Bölgenizde birden fazla potansiyel program bulduysanız, çocuğunuzdan karar vermeye yardımcı, olmasını isteyin. En iyi kurs, onda dokuz ihtimalle, arkadaşlarının olduğu kurstur. Tüm arkadaşlarının yelken yaptığı yerde çocuğunuz da yelken yapmaktan keyif alacaktır. Eğlenceliyse, çocuğunuz yelkeni bir daha bırakmayacaktır.
Gençlere yönelik bir yelken programı araştırırken şu unsurları göz önünde bulundurun:
Program: Bazı programlar iki ay sürerken bazıları iki haftalık aralarla yapılır. İleri seviye gruplar öğleden sonra toplanır, başlangıç seviyesi gruptan da sabahtan. Çocuğunuzun günlük olarak ne kadar saat yelken yapacağını bildiğinizden emin olun. Peki ya öğle yemeği? Çocuklar açken bir şey öğrenemeyecekleri gibi karınları tıka basa doluyken de bir şey öğrenemezler.
Tekne Türü ve Müsaitliği: Başlangıç seviyesindekilerin hangi teknelerle yelken yaptıklarını öğrenin. Bir tekne almanız gerekiyor mu, yoksa kulüp bir tane veriyor mu? Bazı programlarda, tekneniz yoksa mürettebat olmak zorunda kalırsınız. Mürettebat olmak orta seviye yelken için iyidir, ancak yeni başlayanların tekneyi nasıl kullanacağını da bilmek gerekir.
Gruplama Kriteri: Çoğu program, öğrencileri yaşlarına göre gruplandırır. Bundan dolayı çocuğunuz birkaç yıl geç başlamışsa bu durum sorun teşkil edebilir. Program idarecilerine bu sorunu nasıl çözdüklerini sorun.
Ders Programı: Bazı programlar (Özellikle yat kulüpleri.) gezi yelkenciliği yerine yarışa (bizim de tercihimiz) odaklanır. Bu yaklaşımda bir sorun yoktur, ancak bir denge sağlamak önemlidir ve en İyi programlarda eğlence unsuru ön plandadır.
Eğitmenler: Eğitmenlerin Öğrencilere oranı nedir? Eğitmenlerin ne tür sertifikaları vardır? Eğitmenler genellikle üniversite öğrencileridir kaçının daha önceden eğitmenlik deneyimi olduğunu öğrenin. Bir okulun bir eğitmeni bir sonraki sezonda da çalıştırması İyi bir işarettir.
Güvenlik: Program daha Önceden sorun yaşamış mı? Ne tür özel ekipmanları, güvenlik prosedürleri ve sigortaları bulunmaktadır? Yaş ve yüzme koşulları nelerdir?
Ekipman: Çocuğunuzun hangi ekipmanlara İhtiyacı vardır? Okul, can yeleği veriyor mu, yoksa kendi can yeleğinizi mi getirmelisiniz?

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]