Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çipura Balığı ve Özellikleri

Balık Avı 15 Haziran 2013

Çipura, Ege Bölgesi’nde en çok tercih edilen balıklardan biridir. Çipuranın küçüğüne “lidaki”, büyüğüne de “hirisof” adı verilir. Çipuranın ortalama boyu 20-50 santim aralığındadır. İri olanları 6-7 kiloya kadar ulaşabilir. Ege dışında Karadeniz, Marmara ve Akdeniz’de de bulunan bir balıktır.

Çipura Balığı

Çipura Balığı

Kumlu, çamurlu zeminler, deniz çayırları arasında yaşayan çipura 150 metre derinliğe kadar bulunabilir. Dişleri ve çenesi çok kuvvetlidir. Temel besinleri arasında sulina, sübye, karides, çağanoz, yengeç, deniz kurdu, mamun, sardalya ve çamukadır.

Çipuranın üreme dönemleri Ege denizinde Kasım ve Şubat ayları arasında, Akdeniz’de ise Ekim ve Aralık ayları arasında üremektedir. Erkekleri 1-2 yaşında dişiler ise 2-3 yaşlarında ergenliğe ulaşır. Karadeniz’de üremeyen bir balıktır.

Çipura ızgara, buğulama ve tava olarak tüketilir. Çok sevilen ve tercih edilen bir balıktır.

Çipura avı için çift köstekli, çift göz iskandilli, uzun köstekli, küçük zokalı ve dip sürütmesi takımlarının olta, beden ve köstekleri kalınlaştırılarak, iğneleri büyütülerek kullanılır. Yem olarak genellikle sülünez, sübye, karides, ahtapot, çağanoz, deniz kurdu, mamun kullanılır.

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]