• Per. Şub 29th, 2024

Metal bölümleri galvanik korozyondan korumak için teknelerde çeşitli biçimlerdeki çinko anotlar kullanılır. Deniz suyu gibi elektrolitlerin içine asılmış farklı metaller, bir iletkenle birbirlerine bağlandıklarında elektrik hücresi (pil) oluştururlar ve ortaya çıkan galvanik korozyon anotu yemeye başlar.

çinko anotlar
Anot olan metal aralarında en az “asil” olandır ve aktif olan da odur.
Çinko, metaller arasında en az asil olandır ve bronz, bakır, çelik vb. metallerden yapılmış olan pervane, şaft, su ağızları gibi önemli yapısal elemanları korumak için kendini feda eder.
Gövde veya motorun içindeki çinko kısımlar her zaman askeri standartlarda (veya daha iyi) olmalıdır. Standart Mil-A-18001J’dir. Son rakam daha yüksekse daha iyidir. Eğer çinkolarınızın standardı bundan düşükse, istenen korumayı sağlayamayabilirler.
Gövdedeki çinkoları (tutyaları) asla boyamayın. (Bakır yüklü zehirli boyalar bile olmaz!), öyle yaparsanız çinkoların etkinliğini azaltırsınız. Çinkolarınızı (tutyalarınızı) her yıl yenileyin. Eğer görevlerini düzgün yapıyorlarsa 12 ayın sonunda yarı yarıya yenip bitmiş olmaları gerekir. Öyle değillerse koruyacakları metale iyice bağlanmış olup olmadıklarını kontrol edin. Ya doğrudan temas ya da bir iletkenle yapılmış elektriksel bağlantı olmalıdır.

Bir yanıt yazın

Translate »