Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çatışmayı Önlemenin Kuralları

Yelken Seyri 13 Haziran 2013

Aslında bir limandan ayrılmadan önce yolun kurallarını iyi bilmek gerekir. Çatışmayı önleme tüzüğünde tüm ayrıntıları ile açıklanan yol haklarının yanı sıra bazı püf noktalarına değinmek istiyoruz.

  Bunlardan bazıları:

Römorkör ve mavna tarzı deniz araçlarının yakınlarındaysanız çok dikkatli olun. Bazen aralarındaki çekme halatı çok uzun olabilir ve bu aldatıcı mesafeyi güvenli bir geçiş olarak düşünmek felakete yol açabilir.

Römorkörler yüzlerce metre uzunluğunda gemi ve mavnaları iterken büyük bir kör noktaya sahip olabilirler. Buna dikkat edin.

Büyük gemilerin manevra yapmaları zordur. Bunun için onların rotalarından uzak geçin. Aynı şekilde acil bir durumda durmaları da 1 mil kadar sürebilir.

Büyük gemiler özellikle kanal geçişleri sırasında derinlikten faydalanmak için kanal ortasını tercih ederler.

Şamandıralara ve seyir haritalarında belirtilen uyarılara dikkat edin.

Büyük gemilerin ardında türbülans olabilir bu da sizin seyir dengenizi bozabilir.

Yelken seyrinde uzun ve yüksek gemiler rüzgarınızı azaltarak seyir ve manevra kaabiliyetinizi azaltabilir.

5 veya daha fazla kısa düdük tehlike sinyalidir. Kulak verin.

Eğer bir geminin kokpit alanını göremiyorsanız, kokpitteki kaptan da sizi göremiyordur. Önce siz manevra yapın.

Yol hakkı sizin olsa bile karşı tarafın bu kurala uyup uymayacağına bakmadan gerektiğinde hemen gerekli manevrayı yapın ve tehlikeden uzaklaşın. Kaza gerçekleştikten sonra haklı olmanın yararı yoktur.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]