Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çatışma Sonrası İlk Yapılacaklar

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

      Denizde bir çatışma ile karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gerekenleri biliyor musunuz? Bu yazıda bir çatışma sonrası yapılması gereken belli başlı işlemleri okuyabilirsiniz.

       Böyle bir durumda ilk yapılması gereken can emniyeti önlemlerini almaktır. Teknede bulunan herkesin can güvenliği ve sağlık durumunu kontrol edin. Eğer başka bir tekneyle çarpışma söz konusu ise diğer teknede bulunanların da güvenliği ile ilgilenmelisiniz. Ayrıca çatıştığınız teknenin yanından ayrılmak iyi bir fikir değildir. Hem yardımlaşma açısından hem de bir teknenin durumu daha iyi olabileceğinden olay yerinde kontroller yapılmalıdır.

        İkinci olarak teknenin su alıp almadığı hızlı bir şekilde kontrol edilmelidir. Su almıyorsa problem yoktur. Tekne su yapıyorsa hemen suyu kesmeye ya da azaltmaya çalışmak gereklidir. İçeriden ya da dışarıdan takviye ederek su girişi azaltılmalıdır. Bu arada teknede suyu boşaltmaya yarayan sintine pompası, kova gibi araçlar derhal devreye sokulmalıdır.

      Her şeye rağmen su girişi kesilemiyor ya da azaltılamıyorsa teknenin batma tehlikesi gündeme gelir. Bu durumda teknenin batmasına ne kadar zaman kaldığı hesaplanmalı ve bir eylem planı yapılmalıdır. Kıyıya ulaşmaya mı çalışılacak yoksa tekne terk mi edilecek sorusunun yanıtı bu duruma bağlıdır.

     Yardım gerektiren durumlarda VHF telsiz varsa kanal 16’dan durum yetkililere bildirilmelidir. Bu bildirimde teknenin adı, bağlama limanı, kesin mevki, hasar durumu, teknede kaç kişi olduğu, kaç yaralı olduğu gibi bilgiler verilmelidir.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]