Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çarmıhlar ve Istralyalar

Tekne Ekipmanları, Yelken Seyri 1 Şubat 2015

Çarmıhlar ve Istralyalar

Çarmıhlar ve ıstralyalar yelkenli teknede direkleri dik tutabilmek için çok önemli ekipmanlardır. Bu yazımızda çarmıh ve ıstralyaların ideal ölçülerinden bahsediyoruz.
Çarmıhlar direkleri kemere doğrultusunda dik tutan tellerdir. Direği baş kıç doğrultusunda dik tutanlara ise istralya denir.
Çağdaş Bermuda armalı yelkenlilerin uzun direkleri nedeniyle çarmıhların direklerle yaptıktan açılar iyice dar olur. Açı küçüldükçe çarmıhlardaki gerilim artacağından direk tasarımcıları ve armacılar çarmıhlarda direkle olan açıları 10 dereceden küçük olmamasına dikkat eder, bu işi de gerektiğinde gurcataları kullanarak başarırlar.
Direğin tepesinde yana doğru 20 kilogram kuvvetlik (kgf) bir çekiş, direğe 4 derecelik bir açıyla bağlı olan bir çarmıhta 108 kgf’lik bir gerilim yaratır. Açıyı 12’ye yükseltirseniz gerilim 36 kgf ye düşer.
Bir yarış teknesinin yan taraflarındaki çarmıhların, teknenin ve mürettebatın tüm ağırlığıyla, yakıt, su ve depolardakilerin üçte iki ağırlığının toplamını (bir başka deyişle teknenin deplasmanını) kaldıracak kadar dayanıklı olması gerekir. Yakın sularda dolaşan tekneler için bu rakam %20 arttırılmalıdır Bu yanlardaki çarmıhların, deplasmanın 1,2 katı kadar dayanıklı olması demektir. Açık denizlere gidecek teknelerde bu rakamın 1,4’e çıkarılması ihtiyatlı bir iş olacaktır.
Çarmıhların doğru ölçülerini bulmak için tek gurcatalı armalarda alt çarmıhlar yükün %60’ını üst çarmıhlar %40’ını alacak şekilde hesap yapılır.
Çift gurcatalı armalarda alt çarmıhlar %48, ona çarmıhlar %26 ve üst çarmıhlar kalan %26’yı alır. Üst ve ona çarmıhların alt gurcatada birleşip, tek bir liftin ve landa demirine indiği durumlarda, birleşik üst orta çarmıhlar yükün %52’sini taşımalıdırlar.
Biri öne diğeri arkaya giden çift alt çarmıh varsa, her hangi bir anda yalnızca birinin yükleneceğini öngörmelisiniz. Yani her ikisi de aynı ölçüde olmalı ve her biri tüm alt çarmıh yükünü taşıyabilmelidir.
Baş istralya teknedeki en kalın çarmıhla aynı, ya da bir ölçü daha kalın olmalıdır. Kıç istralya baş istralyayla aynı ölçüde seçilir.
Hız açısından arma ağırlığının önemli olmadığı gezi teknelerinde tüm çarmıhtan ve istralyaları aynı ölçülerde yapmak uygun olur. Yani tümü de gerekli olan en kalın çarmıh ölçüsünde olmalıdır ve sorunsuz bir yolculuktan sonra seferlerini tamamlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]