Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çarmıhlar ve Istralyalar

Tekne Ekipmanları, Yelken Seyri 1 Şubat 2015

Çarmıhlar ve Istralyalar

Çarmıhlar ve ıstralyalar yelkenli teknede direkleri dik tutabilmek için çok önemli ekipmanlardır. Bu yazımızda çarmıh ve ıstralyaların ideal ölçülerinden bahsediyoruz.
Çarmıhlar direkleri kemere doğrultusunda dik tutan tellerdir. Direği baş kıç doğrultusunda dik tutanlara ise istralya denir.
Çağdaş Bermuda armalı yelkenlilerin uzun direkleri nedeniyle çarmıhların direklerle yaptıktan açılar iyice dar olur. Açı küçüldükçe çarmıhlardaki gerilim artacağından direk tasarımcıları ve armacılar çarmıhlarda direkle olan açıları 10 dereceden küçük olmamasına dikkat eder, bu işi de gerektiğinde gurcataları kullanarak başarırlar.
Direğin tepesinde yana doğru 20 kilogram kuvvetlik (kgf) bir çekiş, direğe 4 derecelik bir açıyla bağlı olan bir çarmıhta 108 kgf’lik bir gerilim yaratır. Açıyı 12’ye yükseltirseniz gerilim 36 kgf ye düşer.
Bir yarış teknesinin yan taraflarındaki çarmıhların, teknenin ve mürettebatın tüm ağırlığıyla, yakıt, su ve depolardakilerin üçte iki ağırlığının toplamını (bir başka deyişle teknenin deplasmanını) kaldıracak kadar dayanıklı olması gerekir. Yakın sularda dolaşan tekneler için bu rakam %20 arttırılmalıdır Bu yanlardaki çarmıhların, deplasmanın 1,2 katı kadar dayanıklı olması demektir. Açık denizlere gidecek teknelerde bu rakamın 1,4’e çıkarılması ihtiyatlı bir iş olacaktır.
Çarmıhların doğru ölçülerini bulmak için tek gurcatalı armalarda alt çarmıhlar yükün %60’ını üst çarmıhlar %40’ını alacak şekilde hesap yapılır.
Çift gurcatalı armalarda alt çarmıhlar %48, ona çarmıhlar %26 ve üst çarmıhlar kalan %26’yı alır. Üst ve ona çarmıhların alt gurcatada birleşip, tek bir liftin ve landa demirine indiği durumlarda, birleşik üst orta çarmıhlar yükün %52’sini taşımalıdırlar.
Biri öne diğeri arkaya giden çift alt çarmıh varsa, her hangi bir anda yalnızca birinin yükleneceğini öngörmelisiniz. Yani her ikisi de aynı ölçüde olmalı ve her biri tüm alt çarmıh yükünü taşıyabilmelidir.
Baş istralya teknedeki en kalın çarmıhla aynı, ya da bir ölçü daha kalın olmalıdır. Kıç istralya baş istralyayla aynı ölçüde seçilir.
Hız açısından arma ağırlığının önemli olmadığı gezi teknelerinde tüm çarmıhtan ve istralyaları aynı ölçülerde yapmak uygun olur. Yani tümü de gerekli olan en kalın çarmıh ölçüsünde olmalıdır ve sorunsuz bir yolculuktan sonra seferlerini tamamlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]