Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Çapanın İşlevleri

Halatlar, Bağlar ve Demirleme, Tekne ve Denizcilik 15 Haziran 2013

Çapanın ana görevi tekneyi deniz dibinde bağlayıp, istenilen bir alanda durmasını sağlamaktır. Ancak bu ana görevin dışında teknede demirden bir manevrayı gerçekleştirmede ya da olağandışı bir durumda teknenin istenmeyen hareketini önlemede de yararlanılabilir. Özellikle dar sularda yapılan manevralar sırasında bu özellikten kaptan faydalanabilir.

Demirin, tekneyi belirli bir alanda tutmak için kullanıldığında üzerine binen yüke karşı koyarak taramadan sabit şekilde deniz dibinde durması önemlidir. Manevra için kullanıldığında istenilen kuvvet farklı olabileceği için manevranın durumuna göre gerektiği kadar kullanılır.

Demir üzerinde akıntı, rüzgâr ve dalgaların oluşturduğu salınımlar bileşke bir kuvvet oluştururlar. Zaten demirin taramaması için de bu bileşke kuvvete karşı koyabilen bir demir gereklidir.  Bu değerler de doğal olarak sürekli değişkenlik göstermektedir.

Demirin tutmasını belirleyen faktörler:

1-      Deniz dibinin doğal yapısı

2-      Zincirin demir tarafında dip ile yaptığı açı

3-      Demirlemenin yapılış şekli

4-      Kaloma miktarı

5-      Demir tipi ve ağırlığı

Bu değişkenler de ayrıca farklı makalelerde ele alınacaktır.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

  • Tekne Bakım Kayıt Defteri

    Tarafından AÇIK 11 Ağustos 2021 - 0 Yorumlar

    Tekne kelimesiyle belki de en sık kullanılan kelimelerden biri bakım kelimesidir. Gövde bakımı yaparız, motor bakımı yaparız, ırgat bakımı yaparız…yaparız da yaparız. Deneyimli kaptanla bakım zamanlarını aşağı yukarı bilirler. Kendileri ya da teknelerine uygun zamanlarda gerekli bakımları yaptırırlar. Bu tür durumlarda genelde pek kayıt tutulmaz. Çünkü tekne sahipleri teknelerini satmayı da pek düşünmezler…”Ne ilgisi var?” […]