• Cum. Nis 12th, 2024

Çapanızın uygun olup olmadığının en önemli göstergelerinden biri olan çapa ağırlığı ile ilgili yazımızı ve bu konunun ayrıntılarını aşağıda görebilirsiniz.
Çapaların deniz dibine gömülmesi için gerekli en önemli faktör çapanın ağırlığıdır. Bir çok tekne sahibi özellikle 14 kilogramdan hafif çapalardan teknede fazla yarar görmeyeceklerini düşünürler. Hafif çapaların sert kumluk dip zemin, eriştelik gibi dip türlerinde saplanması oldukça zordur. Dipte tararlar ve güvenli bir demileme yapmak oldukça zordur.
Çamur, yumuşak kum ve kil zeminlerde özellikle Danforth, Performance, Fortress gibi çapaların tutma güçleri oldukça fazladır. Bunun nedeni büyük tırnak yüzeylerinin yumuşak yüzeylerde gösterdiği dirençtir. Çapanın performansında en önemli ölçüt zemine gömülme başarısıdır ki bu işin garantisi yoktur ve ağırlık direk bu konuda etkilidir.
Özellikle hafif çapalar tırnakları ve bedenleri arasında yaptığı açıya dikkat edilerek üretilirler. Hafif çapalar kuvvetli rüzgarlar ve büyük dalgaların yüklediği ağırlığa yapısal olarak dayansalar da bu tutma gücü anlamına gelmez. Bu açıdan tekneye uygun ağırlıkta çapa seçmeye ve bu konudaki yönergelere uygun tercihlerde bulunmaya özen gösterin.

Bir yanıt yazın

Translate »