• Cum. Nis 12th, 2024
can yeleği

Bu yazımızda tekne güvenliğinde en önemli kişisel donanım olan can yelekleri ve can yeleği sınıflandırmalarını ele alıyoruz. Okuyun ve sizin için doğru can yeleğini bulun.
Can yeleği, suya düştüğünüzde sizi yüzer durumda tutmak için düşünülmüş bir araçtır. US Coast Guard can yeleklerini Kişisel Yüzdürme Aracı (Personal Flotation Device, PFD) olarak tanımlar ve her teknede bulunmasını ister. Kazara denize düşecek olursanız, sizi suyu üstünde tutarlar.
Yüzdürücülük için birçok PFD’de hafif köpük malzeme kullanılmaktadır.

can yelekleri
Açık deniz can yeleği denen Sınıf 1 Can Yelekleri en azından 110N yüzdürücülük (kaldırma kuvveti) sağlamalı ve giyen kişiyi yüzü yukarda kalacak şekilde suda tutmalıdır. Sınıf 1 can yelekleri giyilmesi zor ve hareketlerinizi engelleyecek büyüklükte olur ama kendinizi, birdenbire kaba bir denizde suyun içinde bulursanız, giymiş olduğunuza şükredersiniz.
Sınıf 2 Can Yelekleri “yakın kıyı” can yelekleri olarak bilinirler. Ucuzdurlar ancak yüzdürücülükleri (kaldırma kuvvetleri) daha azdır. Bu yüzden de sakin suların dışında yetersiz kalabilirler. Giyilmeleri zor olan can yelekleridir.
Sınıf 3 Can Yeleği, eğlence sınıfı can yelekleri biraz daha rahat olurlar ve orta derecedeki maliyetleriyle size en azından 75N yüzdürücülük sağlarlar. Bununla beraber, suda giyeni yüzü yukarı gelecek şekilde çeviremez ve başını destekleyemezler. Genellikle, iç sularda yüzen kişilere tavsiye edilen can yelekleridir. Su kayağı yapanlar ve kişisel motorlu hız teknelerini kullananlar (jet ski vb.) için suya şiddetle çarptıklarında yeleklerinin yırtılıp parçalanmaması açısından çarpmalara karşı korumalı özel sınıf 3’ler vardır. İçlerine yüzdürücü malzeme konmuş özel imalat pilot ceketleri de sınıf 3 yüzdürücülerdendir. Suyun içinde ve dışında rahat olmalarının yanında hipotermiye karşı koruma da sağlarlar.
Sınıf 3 şişirilebilir can yelekleri, normal koşullarda giyeni engellemez ve şişirildiğinde 110 ila 175N yüzdürücülük sağlarlar. Suyla temas ettiklerinde otomatik olarak ya da bir ipin çekilmesiyle şişerler. Eğer o şekilde çalışmazlarsa ince bir boruya Ödeyerek de şişirebilirsiniz. Pahalı olurlar ve düzenli bakım isterler. Bununla beraber, derli toplu ve rahatlıkla giyilebilir olduklarından, ihtiyacınız olduğunda yerlerinde sizi bekliyor olacaklardır.

Sınıf 4 Can Yelekleri, can simidi, nal (tipi) can simidi, yastıklar gibi, suda 12 metreye kadar uzaktaki bir kişiye atılabilecek araçlardandır.
Sınıf 5 Can Yelekleri eğlence amacıyla sportif balıkçılık, kano, sörf, kürek gibi aktiviteler için önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

Translate »