• Per. Şub 22nd, 2024

 Yelkenli teknelerde sık görülen kazalardan biri bumba çarpmasıdır. Bumba, hareketi sebebiyle hızlı bir şekilde teknedekilerden birine çarpabilir ve yaralanmalara sebep olabilir. Özellikle yelkenli tekne ile seyir konusunda yeni olan kişileri ve teknenize misafir olarak gelen kişileri bu konu ile ilgili bilgilendirin ve uyarın. Bumba teknedeki konumu itibariyle genellikle kafa bölgesine çarpar ve bu da ciddi travmalara yol açabilir. Bilinçte bulanıklık ya da kayıp, kanama ve şişme görülebilir. Bumbanın sert bir şekilde çarpması ile görülebilecek semptomlar şunlardır.

Yelkenli Tekne Bumbası

Ağrı, kemiklerde şekil bozukluğu, gözaltı ve kulak arkasında morarmalar, burun veya kulaktan sarı-pembe kan gelmesi, göz bebeklerinin eşit olmaması kafa kırığı ihtimalini akla getirir. Ayrıca şiddetli ağrı, hafıza kaybı, güçsüzlük hissi, çift görme, baş dönmesi gibi şikâyetler beyin sarsıntısı ihtimalini güçlendirir. Eğer boyun omurlarında bir yaralanma söz konusu ise boyun sabitleyici kullanmalı, baş geriye doğru yatırılmamalıdır.
Diğer bir tehlike de bumbanın önden çarparak burun kanaması ya da kırıklarına yol açmasıdır. Göze çarpma durumunda bulanıklık ve kararma durumu varsa gözde hasar düşünülmelidir. Aynı şekilde ağız bölgesine olabilecek çarpmalar diş kırıklarına yol açabilir.
Kısaca bumba kazaları teknede sık olan kazalardır ve özellikle oldukça hassas olan kafa bölgesinde hasara hasar açacağından dolayı çok dikkat edilmelidir. Bumbanın hareketi öncesi güvertedekileri uyarmak yararlı olacaktır. Bumbanın çarpması travmayla birlikte denize düşmeye de neden olabilir. Bu şekilde sert bir çarpma kazazedenin bilinçsiz olarak suya düşmesine sebep olabileceğinden çok kısa sürede müdahale etmek ve gözden kaybetmemek gereklidir. En uygun denize adam düştü manevrası ile kısa sürede yanına ulaşmaya çalışmalıdır.
Teknede müdahalenin yetersiz olduğu durumlarda bir an önce yetkililere haber vererek yardım istenmelidir. Kafa travması şakaya gelecek, müdahaleyi geciktirecek basit bir olay değildir. Görünen semptomlar dışında farklı sonuçlar da ortaya çıkabileceğinden hemen gereği yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

Translate »