• Per. Şub 29th, 2024

Bu Yıl Sezonu Uzatın…

Artık yavaş yavaş tekne sezonunun sonuna geliyoruz. Yaz ya da kış olsun her zaman teknesini kullananlar olsa da genelde tekne aktiviteleri ve teknede geçirilen zaman sonbahardan itibaren oldukça düşer. Aslında sezonu kapatmadan önce halen denizde zaman geçirilecek güzel günler var. Bu sene kendinize bir iyilik yapın ve sezonu biraz uzatın. Sonbaharda doğanın ve denizin güzelliklerini teknenizle biraz daha yaşayın. Ancak bunu yaparken bazı konulara da dikkat edin.

Sonbaharda Tekne

  • Öncelikle hava tahminlerini biraz daha dikkatli izleyin. Sonbaharda ani hava değişimleri olabilir ve kötü sonuçlanan bir gün geçirebilirsiniz. Havanın gün içerisindeki değişimlerini de kontrol edin
  • Havalar serinlemeye başladığından giyiminize de dikkat edin. Gündüzleri sıcaklık yüksek iken güneş etkisini yitirdiğinde hava hızla serinleyecektir. Opsiyonel kıyafetler giyin. Genelde katmanlı bir şekilde giyinmek en iyisi olacaktır. Bu arada ıslandığınızda yaz aylarında olduğu gibi kısa sürede kuruyamayacağınız için uygun yedek elbiseler bulundurun.
  • Can yeleği giymeyi unutmayın. Tüm yıl boyunca can yeleği giymek gereklidir. Özellikle yalnız seyre çıkıyorsanız mutlaka can yeleği ile seyir yapın. Can yeleği seçimi yaparken bilinçsiz kalındığında başı su üzerinde tutan bir model seçmeye özen gösterin.
  • Motorunuzun iyi çalıştığına ve yeterli yakıtınızın olduğuna emin olun. Yaz aylarında size yardımcı olacak birçok tekne varken bu mevsimde civarda kimseyi göremeyebilirsiniz. Yardımın gelmesi de daha uzun sürebilir.
  • Bağlantınızı koruyun. Sorun olduğunda ulaşabilir olun. Cep telefonları her yerde çalışmayabilir ya da pilleri bitebilir. Denizde en iyi iletişim aracı VHF telsizdir.

Sonuçta her zamanki gibi deniz kurallarına uyduktan sonra çok ama çok güzeldir. Sonbaharda daha da güzeldir…

Bir yanıt yazın

Translate »