Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Broşa Düşme

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik, Yelken Seyri 6 Ocak 2015

Broş Atmak

Broşa düşme hiçbir denizcinin tercih etmeyeceği kritik durumlardan biridir. Yazımızda broşa düşme ve sonrasında yapılacaklar hakkında bilgi alabilirsiniz.
Webster’in kullanıcılarından gerçekten de takdir görmüş kıymetli sözlüğü, broş’u (“broach”) sakin sakin, hiç de öyle heyecana kapılmadan, şöyle tarif eder: “Bordayı dalgalara ve rüzgâra getirecek şekilde dönmek veya savrulmak, bu durumda su alıp batma veya alabora olma tehlikesi vardır.”
Gerçekten yaşandığındaysa olay bu kuru tanımlamadan çok daha korkutucudur.
Broş motoryat veya yelkenli, ağır havada pupa seyrindeki her küçük teknenin başına gelebilir. Kırılan bir dalga arkadan gelerek kıçı yakalar, kaldırır ve ani bir hareketle yana iterek başı derine daldırır ve orada tutar. Ortaya çıkan moment bir motoryatı kolayca alabora edebilir, söz konusu bir yelkenliyse şok etkisinden dolayı tekne direğinin kırılma olasılığı vardır.
Eğer o anda devrilmese bile; broşa düşmüş bir tekne, gelen dalgalara yan vermiş olacak ve eğer art arda gelen dalgaların arasından bir yol bularak o sıra sahile doğru dar bir geçide yaklaşmaktaysa kendini çok çaresiz bir pozisyonda bulacaklar.
Küçük bir tekne pupasından gelip geçen dalgaların hızına yakın seyrediyorsa broş tehlikesi çok fazladır. Makine gücünü azaltarak veya deniz demiri kullanarak (dümen kumandasını kaybetmeyecek şekilde) tekneyi yavaşlatmak, dalgaların teknenin altından çabucak geçmesini sağlar. Bu yaklaşımın gidilen rotaya etkisi de daha az olacaktır.
Kırılan dalgaların hemen önünden onlarla 45 derecelik bir açı yaparak kaçmak yerine düz gitmek, genellikle broşa düşme olasılığını azaltır Broş, gövde şekli ve denizin durumu gibi birçok şeye bağlıdır. “Hayatta kal, yeter” türü çok kötü havalarda, dalgalar pupadan alındığında, Bernard Moitessier de dâhil, deneyimli denizcilerin tavsiyesi hafif bir sapmayla -20 derece gibi- dümen tutmaktır.
Genel prensipleri bilmenin önemli olmasına rağmen gerçekte her tekne o kadar şahsına özeldir ki, tekneniz için en doğrusunun ne olduğunu size ancak bir fırtınada edinilen deneyimleriniz söyleyebilecektir.
Bazı tekneler başlarından dalıp çıkmaya ve broşa düşmeye diğerlerinden çok daha fazla yatkın olurken; bazı denizciler de bu ani ve berbat yalpayı önceden fark etmekte ve bunu engelleyecek manevrayı yapmakta diğerlerinden daha iyidirler. Eğer dönüm kontrol dışına çıkacak ve broş da kaçınılmazmış gibi görünüyorsa, dalgalara baş vermeyi denemek akıllıca olur. Motoryatlar dalgaları 20 derece civarında alabilir, yelkenliler ise camadanlı ana yelken veya fırtına yelkeni ile orsa alabanda durabilirler. Bir motoryat veya az su çeken bir katamaran baştan atılmış deniz demiri ile emniyetli şekilde dalgalara karşı koyabilirken; derin salmalı çoğu yelkenli, gerçekten ağır hava şartlarında ne yaparsanız yapın bordalarını dönerek bu yöntemle hiç de mutlu olmazlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Denizci Sözleri

  Tarafından AÇIK 8 Temmuz 2013 - 1 Yorumlar

  Denizci Sözleri: Denizcilik binlerce yıldır insanların başlıca uğraşları arasındadır. Avcılık, ticaret, savaşlar, keşifler, yeni kıtalar derken deniz ve insan arasında farklı etkileşimler olmuştur. Dolayısı ile de tüm kültürleri etkilemiştir deniz. Aşağıda dünyanın değişik kültürlerinde deniz ve denizcilik ile ilgili söylenen denizci sözleri, bazı atasözleri ve deyimleri bulabilirsiniz. Biz sadece bazı seçilmiş olanlarını ele alabildik. Aslında […]

 • Gemi Tonaj Ölçümleri

  Tarafından AÇIK 6 Şubat 2015 - 0 Yorumlar

  TONAJ ÖLÇÜMLERİ: Bir geminin tonajı ağırlık veya hacim ölçümü ile belirtilen kapasitesidir. Ölçü birimi ağırlık yönünden belirtilirse, İngiliz sistemine göre 1 ton = 2240 pounddur. Hacim yönünden belirtilirse, ünite olan 1 ton 100 ft3 lük bir hacim tanımlar. Buna gayri safi ton da denir. Bir geminin taşıyacağı yükü, vereceği resimleri, ödeyeceği vergiyi ve gereksinimi olan […]

 • Tekne Adı Sorgulama

  Tarafından AÇIK 10 Kasım 2015 - 0 Yorumlar

  Tekne adı sorgulama konusu yeni tekne alanların ya da ikinci el tekne alanların önemli konularından biridir. Tekne adı sorgulama işlemi neden yapılır ve nasıl yapılır sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Bir tekneyi aldığınızda ya da ikinci el bir tekneyi aldığınızda teknenize doğal olarak bir isin verirsiniz. Ancak bağlama kütüğü uygulamasının başlaması ile birlikte artık aklınızdaki […]

 • Tekne Planları

  Tekne Planları

  Tarafından AÇIK 15 Haziran 2013 - 0 Yorumlar

   Amatör tekne yapımı ve tekne planları ilginin her gün daha da arttığı bir alan.  Ücretsiz Tekne Planları için faydalanabileceğiniz adresleri aşağıda inceleyebilir, hoşunuza giden bir tekne planını siz de hayata geçirebilirsiniz. http://www.boatdesign.net/NYD/ http://www.boatdesign.net/nyd/P590/ http://www.svensons.com/boat/ http://www.supercarolus.nl/ http://absolutelyfreeplans.com/ http://www.smallboats.com/ http://www.storerboatplans.com/ http://www.boatdesign.net/ http://www.freewoodplans.net/

 • Mendirek Nedir?

  Tarafından AÇIK 20 Ağustos 2014 - 0 Yorumlar

  Mendirek Nedir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda aradığınız cevabı bulabilirsiniz. Bir limanın denizden korunmasını sağlayan iskele veya dalgakırana “mendirek” adı verilir. Mendirek, limandan bağımsız olarak denizde veya limanın bir uzantısı olarak inşa edilebilir. Mendirek deniz kıyılarına dalgakıran aracılığı ile yapılmış limanlar olarak da tanımlanabilir. Dalgakıranların bir tarafı limana bağlıdır ve dalgakıran olarak da işlev görür. […]