Hoşgeldiniz ziyaretçi! [ Kayıt Ol | Giriş yap

Broşa Düşme

Deniz Seyir Bilgileri, Denizde Güvenlik, Yelken Seyri 6 Ocak 2015

Broş Atmak

Broşa düşme hiçbir denizcinin tercih etmeyeceği kritik durumlardan biridir. Yazımızda broşa düşme ve sonrasında yapılacaklar hakkında bilgi alabilirsiniz.
Webster’in kullanıcılarından gerçekten de takdir görmüş kıymetli sözlüğü, broş’u (“broach”) sakin sakin, hiç de öyle heyecana kapılmadan, şöyle tarif eder: “Bordayı dalgalara ve rüzgâra getirecek şekilde dönmek veya savrulmak, bu durumda su alıp batma veya alabora olma tehlikesi vardır.”
Gerçekten yaşandığındaysa olay bu kuru tanımlamadan çok daha korkutucudur.
Broş motoryat veya yelkenli, ağır havada pupa seyrindeki her küçük teknenin başına gelebilir. Kırılan bir dalga arkadan gelerek kıçı yakalar, kaldırır ve ani bir hareketle yana iterek başı derine daldırır ve orada tutar. Ortaya çıkan moment bir motoryatı kolayca alabora edebilir, söz konusu bir yelkenliyse şok etkisinden dolayı tekne direğinin kırılma olasılığı vardır.
Eğer o anda devrilmese bile; broşa düşmüş bir tekne, gelen dalgalara yan vermiş olacak ve eğer art arda gelen dalgaların arasından bir yol bularak o sıra sahile doğru dar bir geçide yaklaşmaktaysa kendini çok çaresiz bir pozisyonda bulacaklar.
Küçük bir tekne pupasından gelip geçen dalgaların hızına yakın seyrediyorsa broş tehlikesi çok fazladır. Makine gücünü azaltarak veya deniz demiri kullanarak (dümen kumandasını kaybetmeyecek şekilde) tekneyi yavaşlatmak, dalgaların teknenin altından çabucak geçmesini sağlar. Bu yaklaşımın gidilen rotaya etkisi de daha az olacaktır.
Kırılan dalgaların hemen önünden onlarla 45 derecelik bir açı yaparak kaçmak yerine düz gitmek, genellikle broşa düşme olasılığını azaltır Broş, gövde şekli ve denizin durumu gibi birçok şeye bağlıdır. “Hayatta kal, yeter” türü çok kötü havalarda, dalgalar pupadan alındığında, Bernard Moitessier de dâhil, deneyimli denizcilerin tavsiyesi hafif bir sapmayla -20 derece gibi- dümen tutmaktır.
Genel prensipleri bilmenin önemli olmasına rağmen gerçekte her tekne o kadar şahsına özeldir ki, tekneniz için en doğrusunun ne olduğunu size ancak bir fırtınada edinilen deneyimleriniz söyleyebilecektir.
Bazı tekneler başlarından dalıp çıkmaya ve broşa düşmeye diğerlerinden çok daha fazla yatkın olurken; bazı denizciler de bu ani ve berbat yalpayı önceden fark etmekte ve bunu engelleyecek manevrayı yapmakta diğerlerinden daha iyidirler. Eğer dönüm kontrol dışına çıkacak ve broş da kaçınılmazmış gibi görünüyorsa, dalgalara baş vermeyi denemek akıllıca olur. Motoryatlar dalgaları 20 derece civarında alabilir, yelkenliler ise camadanlı ana yelken veya fırtına yelkeni ile orsa alabanda durabilirler. Bir motoryat veya az su çeken bir katamaran baştan atılmış deniz demiri ile emniyetli şekilde dalgalara karşı koyabilirken; derin salmalı çoğu yelkenli, gerçekten ağır hava şartlarında ne yaparsanız yapın bordalarını dönerek bu yöntemle hiç de mutlu olmazlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir Cevap Bırakın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

 • Çapa Çeşitleri

  Tarafından AÇIK 17 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Teknede kullandığımız çapa acaba amacımıza uygun mu diye hiç düşündünüz mü? Çapa çeşitleri ve bunların hepsinin de farklı özellikleri var. Çapa seçiminde bize bu özelliklerin yol gösterebileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan başlıca çapa tiplerinden kısaca bahsedecek olursak; ÇAPA ÇEŞİTLERİ Admiraltı Demiri: Bu tip demirlerde kollar ve çıpo birbirine dik düzlemler içinde bulunur. Bu durum demirin dibe […]

 • Tutya Çeşitleri ve Kullanım Yerleri

  Tarafından AÇIK 20 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Tutya çeşitleri ve kullanım yerleri nelerdir? Bu yazımızda bu konu hakkında başlangıç düzeyinde bilgiler bulabilirsiniz. Teknenizde kullanılacak tutya teknenin su altında yer alan metal donanımı için en önemli korumayı sağlarlar. Su altında kalan şaft, pervane, dümen palası gibi donanımların zamanla korozyona uğramaması için tutyaları kullanmak, düzenli olarak tekne her karaya alındığında kontrol etmek gereklidir. Bir […]

 • Teknede Köpek ile Yaşamak

  Tarafından AÇIK 11 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Birçok tekne sahibi aynı zamanda evcil hayvan da besliyor. Eğer teknede köpek ile birlikte olacaksanız ve tekne dünyasında yeniyseniz ya da bir tekne sahibi olarak evcil hayvan beslemeye yeni başladıysanız bazı konuları baştan düşünmeli hazırlıklı olmalısınız. Biz burada köpeği olan tekne sahipleri için bazı önerilerden bahsetmek istiyoruz. Öncelikle köpeğiniz için bir yüzdürücü sahibi olmanızı öneririz. […]

 • Batık Şamandırası

  Şamandıralama Sistemleri

  Tarafından AÇIK 14 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Şamandıralama sistemleri, denizlerde uygulanan ve karışıklıkları önlemek, tehlikeli durumların önüne geçebilmek adına Uluslararası Fener Otoriteleri Birliği (IALA) tarafından bir standarda bağlanmıştır. Bu standartlara göre Dünya iki bölgeye ayrılmış ve şamandıra sisteminin bölgesel temellere dayanması esası benimsenmiştir. Şamandıralama sistemleri: SİSTEM A: Kardinal ve Lateral İşaretlerin Birleşimi (Sancakta Yeşil) SİSTEM B: Yalnızca Lateral sistem işaretleri (Sancakta Kırmızı) […]

 • VHF Telsiz

  Denizde Yardım Çağırma

  Tarafından AÇIK 18 Eylül 2020 - 0 Yorumlar

  Herhangi bir sebeple (Makina arızası, Sağlık vs) denizde kaldığınızda neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Denizde yardım çağırma konusunda yapabileceklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. VHF Telsiz Evet tekneler arıza yapabiliyorlar, ve genelde denizciler kendileri gibi denizcilerden yardım alarak sorunlarını çözüyorlar, yedekleme konusunda da durum genelde aynı gibi görünüyor. Aslına bakılırsa olması gereken en doğru yol da bu […]